e atd* 26 november 1982 129 groot deel van de financiële uitkomst van het beddenreduktieplan aange- wend dienen te worden voor een aantal hierna te noemen onderdelen van de gezondheidszorg. Alvorens deze opsomming te geven pleiten wij nadruk- kelijk voor een nieuwe financieringsmethodiek voor aigemene ziekenhuizen, waardoor het huidige financieringssysteem per bed zo spoedig mogelijk dient te verdwijnen. Wij zijn ervan overtuigd dat eerst dan daadwerkelijk bezuinigingen in de algemene ziekenhuizen mogelijk zullen zijn. De navolgende voorzieningen voor gezondheidszorg zullen naar onze mening versterkt, uitgebreid danwel gecreëerd moeten worden om de effekten van de beddenreduktie in algemene ziekenhuizen op te vangen. 1. Versterking van de eerstelijns gezondheidszorg waarbij wij dit begrip ir, de meest brede zin verstaan. Wij leggen bij die versterking een accent op uitbreiding van mogel ijkheden in de gezinsverzorging, de be- jaardenverzorging en de wijkverpleging. Via de toekomstige planning- en enkenningsbevoegdheden alsmede via het vestigingsbeleid zullen de gemeenten voorwaarden scheppen om de versterking van de eerste lijns- gezondheidszorg mogelijk te maken. 2. Uitbreiding van het aantal verpleeghuisbedden in Zuid-Kennemerland in het bijzonder ten behoeve van de psychisch gestoorde bejaarden. 3. Verschuiving van de klinische zorg naar de poliklinische en extra-mu- rale zorg, waarbij de poliklinische zorg ruim toegankelijk dient te 21jn voor hulpverleners en hulpvragers uit de eerstelijns gezondheids- zorg. Een afzonderlijk normerings- en tarievenstelsel voor poliklinie- ken is ons inziens dringend gewenst. 4. Onderzoek naar mogelijkheden van dagverpleging in algemene ziekenhui- zen en realisering van dergelijke voorzieningen. Wij zijn er ons van bewust, dat diskussies over deze manier van verpleging en behandeling eerst sinds kort op gang zijn gekomen. Wij zijn echter van mening, dat dagverpleging in algemene ziekenhuizen mogelijkheden zal bieden tot inkorting van de opnameduur en tevens de thuiszorg in hoge mate kan ontlasten. Een afzonderlijk erkenningen- en normeringsstelsel voor dagverpleging is daarbij noodzakelijk. In geval van realisering van dagverpleging zal een nieuwe adhaerentiebepaling noodzakelijk zijn. Ten aanzien van het door ons onder de punten 3 en 4 gestelde, merken wij n°g op' dat ul'tbreiding van poliklinische zorg en realisering van dagver- pleging consequenties zal hebben in de personele sfeer. Wij wijzer, indat -14-

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 164