2e afd. 26 november 1982 120 om het aan dit college opgedragen preventieve toezicht uit te oefenen. De begroting is functior.eei ingericht. Dit komt tot uitdrukking in de verschillende hoofdstukken van de begroting, die de gemeentelijke taken of functies opsommen. Onderscheid.is gemaakt tussen inkomsten en uitgaven, behorende tot de gewone dienst en die behorende tot de kapitaaldienst. Om te bepalen of een uitgaaf op de kapitaaldienst thuishoort wordt een tweetal criteria gehanteerd. le. Het periodiciteitscriterium. Hierbij wordt bezien of een uitgaaf periodiek voorkomt dan wel êénmalig is. Periodieke uitgaven worden op de gewone dienst geplaatst en één- malige uitgaven op de kapitaaldienst, 2e. Het criterium van de toekomstige nutsprestaties. Een uitgaaf kan een ëénmaiige nutsprestatie leveren, d.w.z. een nut dat beperkt blijft tot één begrotingsperiode. Deze wordt als een gewone uit- gaaf beschouwd. Werpt een uitgaaf over een aantai jaren zijn nut af, dan zien wij dit.als een kapitaalsuitgaaf. De kosten komen dan gedurende een aantai jaren via rente en afschrijving ten laste van de ge- wone dienst. în verband met de circulaire van gedeputeerde staten van 7 augustus 1957, afd. 3a. nr. 287, worden in de primitieve begroting geen ka- pitaalsuitgaven opgenomen. 1.4.2. De meerjarenbegroting. De in de jaarbegroting opgenomen bedragen worden geëxtraooleerd naar de volgende vier jaren. Daarbij wordt uitgegaan van constante' prijzen d.w.z. dat geen rekening wordt gehouden met inflatie. Het gaat daarbij alleen om de gewone dienst, omdat uit de resultaten daarvan moet blijken of er in de toekomst ruimte bestaat voor nieuwe aktiviteiten of rente en afschrijving (kapitaallasten) van nieuwe investeringen. In de loop der jaren blijkt de op deze manier samen- gestelde op ongewijzigd beleid gebaseerde meerjarenbegroting een gunstiger beeld te gaan vertonen. Dit is het gevolg van het feit, dat de kapitaallasten tengevolge van afschrijving lager worden. Deze dalende tendens is sterker dan de stijgende tendens waarmee - 6 -

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 16