atd- 26 november 1982 -j^Q eveneens rekening v/ordt gehouden te weten de stijging van salaris- lasten tengevolge van periodieke verhogingen en eventuele bevorderin- gen. De kapitaaliasten van nieuwe investeringen (ook vervangingsinvesterin gen) zijn opgenomen in de lijsten I en II. De door middel van de meerjarenbegroting becijferde financiële ruimte is het uitgangspunt voor de beoordeling of nieuwe taken aangepakt kunnen worden dan wel in hoeverre het bestaande beleid verder omge- bogen moet worden. 1.5. Confrontatie van behoeften en middelen. Er van uitgaande dat de meerjarenbegroting een Dositieve ruimte te zien geeft zullen eerst de lasten van lijst II hierop in minderina gebracht moeten worden. Vo°r het geval dat de positieve ruimte dan omslaat in eeri negatieve ruimte, zullen middelen gevonden moeten worden om deze projekten te realiseren. Het kan zijn dat lijst II geheel kan worden gerealiseerd en zelfs een deel van lijst I. Het is niet onmoqelijk dat op een zeker moment een grens bereikt wordt dat peen nieuwe zaken meer ter hand genomen kunnen worden. Vanzelfsprekend is daarbij belangrijk welke ruimte de meerjarenbegroting te zien geeft. Overigens kan de grens varië- ren. Bepalend is immers welke belastinqcapaciteit u wenst te benut- ten. Voorts kan beschikt worden over eventueel aanwezige reserves en tenslotte kunt u beslissen een meer of minder grote onbuiqing van bestaand beleid te realiseren. Gelet op de bezuinigingen van de rijksoverheid en rekeninq houdend met de beleidsintentie dat uiterste terughoudendheid betracht noet worden met belastingverhoging en dat enige reserve aanqehouden moet worden voorzien wij dat alleen bij grotere ombuiqing van bestaand beleid nog enige ruimte qevonden kan worden voor de realiserinq van nieuw beleid. Indien nieuwe projekten in het dekkinqsDlan oDqenomen worden houdt dit tevens een machtiging in aan ons college om tijdig met ae voor- bereiding te beginnen. De kosten van die voorbereiding zullen dan te zijner tijd in het totaal benodigde krediet worden ooqenomen. Indien met deze voorbereiding een begin is gemaakt, wordt het projekt - 7 -

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 17