2e afd. 26 november 1982 120 miljoen. Overigens zal het resterend accres niet voldoende zijn om de stijqina van de uitkeringsbasis op te vangen zodat een verlaging van het uitkeringspercentage onvermijdbaar is. Voorzover in het kader van de besluitvorming rond de rijksbegroting 1983 in verband met voorgenomen rijksbeleid tot aanvullende compen- saties voor de uitkering uit het Gemeentefonds wordt besloten, zul- len daarover in het najaar nadere mededelingen worden gedaan. De Minister van Financiën en ik willen noqmaals benadrukken dat wij ons realiseren dat de gemeentebesturen voor moeilijke keuzen worden qeplaatst. Er is geen of nauwelijks ruimte voor taakuitbreidingen. Veelal zal het afstoten c.q. inkrimpen van taken onontkoombaar zijn." Dat de waarheid van deze stellina ook voor onze qemeente opqaat is ons gebleken bij de samenstelling van de concent-begroting 1983 en in het bijzonder bij de samenstelling van het dekkingsplan voor de jaren 1983 t/m 1987. Niet alleen de alqemene uitkering ondergaat een korting maar ook een aantal doeluitkeringen. Bovendien is onlangs een ontwerp van een nieuwe Financiële-Verhoudingswet gepubliceerd. Deze wet zou moeten inqaan in 1984. Op grond van deze wet zal een zevental verdelinqsmaatstaven gaan gelden voor de berekening van de algemene uitkering. 1. Een voor al1e gemeenten gelijk bedrag. 2. Een bedrag per ha. land en binnenwater. 3. Een bedrag'per ha. buitenwater. 4. Een bedrag per m2 grondoppervlakte van de bebouwing in de bebouw- de kom. 5. Een bedrag per inwoner. 6. Een bedrag per woning. 7. Een bedrag per woning en per centimeter dat de gemiddelde hoogte van de bebouwing hoger is dan 75 cm. Evenals bij de huidige uitkering het geval is, wordt de uitkomst van de toepassing van de verdelingsmaatstaven vermenigvuldigd met het ui tkeri ngspercentage. De bebouwingsgegevens worden verzameld via verticale luchtfotografie. Voor een aantal gemeenten is een becijfering gemaakt van de gevolqen van de nieuwe wet op basis van voorlopige gegevens. Tot die gemeen- ten behoort ook Heemstede. Het nadeel voor Heemstede van deze her- verdeling bedraagt op jaarbasis f 2.933.585, Dit nadeel zal gelei- delijk ingaande 1984 gedurende tien jaren in de uitkering verwerkt worden. De voornaamste oorzaak voor de terugval zal gezocht moeten worden in het feit dat de uitkeringsmaatstafdie gebaseerd was op t

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 20