2e afd. 29 septemher 1993 91 Reaktie centrum voor energiebesparing Het centrum heeft de indruk dat van een progressief elektriciteitsta- rief een stimulerende werking op het besparingsgedrag uitgaat. Met betrekking tot de verschillende systemen spreekt men een voorkeur uit voor de volgende systemen: 1. verhoging van het. tarief voor kleinverbruikers voor alle verbruik boven een normverbruik met een marge van 10%. Dit normverbruik individueel vaststellen aan de hand van een enquête-formuiier. Een KEMA onderzoek heeft. aanqetoond dat het aantal personen de meeste invloed op de hooate van het gebruik had. Door daarmee reke- ning te houden wordt. de mogelijke sociale onrechtvaardigheid van een progressief tarief op administratief eenvoudige wijze geminima- liseerd. 2. Geen betaling van vastrecht door de kleinverbruiker die minder ver- bruikt dan een algemene norm. (bijvoorbeeld 2.500 kwh per jaar). Nadeel van dit systeem is de grotere sociale onrechtvaardigheid. Met name ten aanzien van grotere gezinnen betekent dit dat invloed wordt uit.geoefend op het. reëel besteedbaar inkomen. Voordeel is de eenvoud van administratieve verwerking. Inqegaan wordt op de bezwaren die in het algemeen worden gehanteerd te- gen.progressieve tarieven. Genoemd worden: - ook voor andere energiedragers zouden progressieve tarieven gehanteerd moet.en worden. Uitwisselbaarheid is zeer beperkt. Elektriciteit is zoveel duurder dan gas dat gasgebruik toch al sterk de voorkeur verdient. - praktische problemen (administratief) Er zijn vormen van progressieve tariefstel 1 ing die zonder noemenswaar- dige problemen qua administratieve verwerking ingevoerd kunnen worden. - sociale onrechtvaardigheid. Te ondervanqen door individuaiisering van het normverbruik(zie onder 1). Tot zover de ontvangen reakties.

Raadsnotulen Heemstede | 1983 | | pagina 13