2e afd. 29 september 1983 94 Voor en nadelen van progressieve tarieven Uitgangspunt 1s de wens te komen tot energlebesparing en niet de socia effekten die meestal met progressieve tarieven beoogd worden. In dat laatste geval wordt uitgegaan van de gedachte dat in huishoudens die een hoger inkomen genieten meer zullen verbruiken dan in huishoudens met een lager inkomen. Het feit dat niet alle energiedragers (tegelijk) progressieve tarieven zullen invoeren spreekt ons als bezwaar niet aan. Wij zijn het met het Centrum voor energiebesparing eens dat beter overgeschakeld kan worden op verbruik van gas in plaats van elektriciteit, waar dit zinvol moge- lijk is. Een nadeel van invoering van progressieve elektriciteitstarie ven op korte termijn is wel dat een aantal afnemers tengevolge van een stimulerend beleid in het verleden, besloten heeft elektrische appara- tuur aan te schaffen. Deze afnemers mogen nu niet "gestraft" worden door hogere tarieven in rekening te brengen. Een oplossing is denkbaar door nu aan te kondigen dat progressieve tarieven over bijv. tien jaar ingevoerd zullen worden, zodat een ieder de gelegenheid heeft om te schakelen op andere apparatuur. De elektriciteitstarieven zijn zodanig opgebouwd dat. een doelmatige bedrijfsvoering gestimuleerd wordt. Invoering van progressieve tarieven betekent dat deze bedrijfsecono- mische contrôle wegvalt. Hiervoor in de plaats zal een andere niet financiële contrôle in het leven geroepen moeten worden. Deze zal minder en in ieder geval duurder zijn dan de automatische contrôle die in een juiste tariefstel1ing besloten ligt. Voorlichting om te komen tot energiebesparing kan door invoering van progressieve tarieven ondersteund worden, zodat het effekt vergroot wordt. In ieder geval wordt duidelijk gemaakt dat de noodzaak tot be- sparing niet alleen landelijk geldt maar dat ook individueel grotere voordelen te behalen zijn bij een beperkt.er energieverbruik. Dit iaat- ste gaat overigens alleen op als men in de categorie van het verhoog- de tarief valt. Wij gaan voorbij aan de gedachte dat ook een stimu- lerend effekt van de progressieve tarieven kan uit.gaan bij diegenen die minder dan de "norm" verbruiken. Tot nu toe valt een dalend verbruik van de kleinverbruikers in Heem- stede te constateren (zie bijlage).

Raadsnotulen Heemstede | 1983 | | pagina 14