4e afd. 28 juni 1984 66 d. Voorde geluidwering van een gevel is degeluidabsorptie of de nagalmtijd in de daarachter gelegen geluidgevoelige ruimte van belang. Ten einde vergelijkbare resultaten te verkrijgen en te voorkomen dat de resultaten afhankelijk zijn van de wijze waarop de geluidgevoelige ruimte wordt ge- stoffeerd en gemeubileerd, dient een normering voor de nagalmtijd te worden toegepast. Als referentie is hierbij gekozen voor een nagalmtijd van 0,5 seconde voor alle 5 octaafbanden, aangezien dit een gemiddelde waarde is die in de praktijk voorkomt en die ook voor de normering bij de geluidisolatie tussen en binnen woningen is gekozen. Aangezien de nagalmtijd in niet-woonruimten (denk aan schoollokalen) langer is, doch bij voorkeur een waarde van 0,8 seconde dient te bedra- gen, is voor die overige geluidgevoelige ruimten de referentienagalmtijd op 0,8 seconde vastgesteld. e. Met het oog op de noodzakelijke ventilatie in samenhang met de ge- luidwering van de gevel is in het algemene deel van de wenken voor de toepassing van artikel 119 uiteengezet op welke wijze in de ventilatie wordt voorzien. Hierbij zij opgemerkt dat bij het berekenen of meten van de geluidwering van de gevel dient te worden uitgegaan van geopende ventilatievoorzie- ningen waaronder niet de ramen worden verstaan. Immers, de Wet ge- luidhinder en de Luchtvaartwet bepalen dat dient te worden gemeten met gesloten ramen. 2.a. Met formule (1) kan de geluidwering van de gevel per octaafband worden vastgesteld. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de geluidisolatiewaarden (vaak laboratoriumwaarden) van de te onderscheiden gevelelementen, terwijl rekening wordt gehouden met de verhouding van het oppervlak van het gevelelement ten opzichte van het totale oppervlak van de gevel vanuit de geluidsgevoelige ruimte gezien. De geluidisolatiewaarden voor de octaafbanden Rj j) dan wel voor het standaardspectrum, dienen gegeven te zijn. De kierterm is te stellen op 3.I(H, aangezien deze waarde geldt voor nieuw te bouwen gevels van woningen. In geval er extra kierdichting wordt toegepast, kan K op I0~5 worden gesteld. Opgemerkt wordt dat bij bestaande (oude) gebouwen met grotere K-waarden moet worden gerekend. In formule (I) wordt aangegeven dat de (partiële) geluidwering van een gevel afhankelijk is van het volume van de geluidgevoelige ruimte in verhouding tot het ge- veloppervlak. In deze formule wordt een term Cr opgevoerd vanwege de omstandigheid dat het geluidniveau op twee meter voor de gevel van een bestaande woning 3 dB hoger kan zijn dan het niveau van het invallend geluid dat ter vergelijking met de grenswaarden uit de Wet geluidhinder wordt bepaald (geluidbelasting). -36-

Raadsnotulen Heemstede | 1984 | | pagina 223