2e afd. 28 juni 1984 74 In Heemstede worden de volgende vergoedingen onderscheiden: - huur van woningen en terreinen - doorberekening van kosten - kosten ontsmetting woningen - kosten rattenbestrijding - kosten in het belang van de volksgezondheid (inentingen, baarmoederhalskanker- onderzoek) - kosten diensten openbare werken (straatwerk, ledigen putten, rioolaansluitin- gen, ledigen containers, e.d.) - huur schoollokalen - contributie bibliotheek - vergoeding gebruik Princehof-Het Oude Slot - verbruik gas, water, elektriciteit en c.a.i-signaal Hogelijkheden tot toepassing van het draagkrachtbeginsel a. Belastingen. Gemeenten kunnen slechts in enkele gevallen in de verordening rekening houden met de draagkracht van - groepen van - belastingplichtigen om belasting te betalen. Dit heeft te maken met de bepalingen in de gemeentewet en enkele bijzondere wet- ten die zeggen welke belastingen gemeenten mogen heffen en welke regels daarbij van toepassing zijn. Bij de onroerend-goedbelasting kan een vrijstelling opgeno- men worden van de gebruikersbelasting voor woningen tot een bepaalde waarde. Deze vrijstellingsmogelijkheid heeft deels te maken met draagkrachtoverwegingen. Bij de hondenbelasting is het mogelijk om via het tarief of via vrijstel1ingen rekening te houden met draagkracht. Uitgaande van de fictie dat iemand met een hoger inkomen zich kan permitteren meer honden te houden, wordt door het be- staande progressieve tarief al enigszins met draagkracht rekening gehouden. In deze gevallen gaat het om algemeen werkende bepalingen in de belastingverorde- ning die ertoe leiden dat er geen of een lagere belastingschuld ontstaat indien aan bepaalde criteria wordt voldaan. -3-

Raadsnotulen Heemstede | 1984 | | pagina 281