2e afd. 28 juni 1984 74 Tengevolge van gehele of gedeeltelijke afschrijving wordt de uit de verordening voortvloeiende belastingschuld van een individuele belastingplichtige vermin- derd tot nihil of tot een bedrag dat hij of zij nog juist kan betalen, dit aan de hand van de persoonlijke omstandigheden van die individuele beiastingplich- tige. Hoe wordt de bevoegdheid tot het verlenen van afschrijvlng uitgeoefend7 Uiter- aard dienen er bepaalde normen te worden gehanteerd. H.b.t. de onroerendgoed- belasting zljn deze normen de laatste jaren in een aantal gevallen gepu- bliceerd, zodat de belastingplichtigen zich een indruk kunnen vormen van de kans, dat een door hen in te dienen verzoek zal worden gehonoreerd. Op de meeste direkties van de R1jksbelastingdlenst 1s een folder beschikbaar waarin de af- schrijvingsnormen worden uiteengezet. Een exemplaar van deze normen voegen wij hierbij. Bij de vraag of iemand kwijtschelding kan krljgen speelt uiteraard het inkomen een belangrljke rol. Bij de bepaling van dlt inkoiuen wordt gelet op alie (vas- te) Inkomsten zoals salarls, pensloen en uitkeringen, maar ook op bijverdien- sten, kinderbijslag, vakantlegeld, ailmentatie, etc. Oaarnaast wordt gelet op de kosten van levensonderhoud van de verzoeker in zijn specifieke gezinsomstandigheden, zijn kosten voor huur, premies zleken- fonds of ziektekostenverzekering, hypotheekrente, zijn vermogen, de vraag of hij een auto heeft, een caravan, etc. Aan de hand van al deze gegevens wordt bepaald hoeveel betalingscapaciteit er in het individuele geval van de ver- zoeker aanwezig is. De rijksontvanger verzoekt ter verkrijging van deze gegevens een uitgebreid vragenformulier in te vullen; veel gemeenten volgen eenzeifde procedure. Als eerder opgemerkt gaat eveneens een vragenfonnuiier zoals dat door de rijksont- vanger wordt gebrulkt ter informatie hierbij. Uit deze opsomming blijkt reeds dat zeker niet gesteld mag worden dat iedereen die een minimuminkomen of een inkomen op de bijstandsnorm heeft, kwijtschel- ding zou kunnen krijgen. De stelling van Konsumenten Kontakt, als zouden 600.000 mensen "recht" hebben op kwijtschelding, geeft een onvolledig en vertekend beeld van de in de prak- tijk bestaande mogel1jkheden. Hierbij verdient nog opmerklng dat er geen sprake 1s van een "recht" van de belastingplichtige. Integendeeleen belastingschuld -7-

Raadsnotulen Heemstede | 1984 | | pagina 285