103 voordeeldat het publiek geen of weinig hinder ondervindt van het aanvoeren van de marktartikelen. Wenst men er echter de voorkeur aan te geven, dat de houder van een vaste plaats nog enige voor- rechten geniet boven de pas beginnende kooplieden, die nog niet over een vaste plaats beschikken, dan zou het toewijzen van dagplaatsen nä de opening van de markt dienen te geschieden. Artikel 18: Gebleken is, dat er een sterke behoefte bestaat aan uniforme en dui- delijke richtlijnen voor de toewijzing van standwerkersplaatsen, zo- wel bij de marktbeheerders als bij de marktgebruikersin het bijzon- der bij de standwerkers zelve. Deze groep kooplieden heeft een ge- heel eigen wijze van werken. Bij de benadering van het publiek tre- den zij geheel anders op dan de zgn. "stille kramers". Zij verhogen de levendigheid en aantrekkeIijkheid van de warenmarkten in belang- rijke mate en vormen daardoor een onmisbaar element in het geheel van het marktgebeuren. Teneinde verstarring - waardoor aan deze bij- zondere funktie afbreuk zou worden gedaan - tegen te gaan en tevens om te voorkomen, dat de standwerker, die jaar in jaar uit dezelfde plaats bezet, langzamerhand een "stille kramer" zou worden, wordt het in het algemeen ongewenst geacht aan deze categorie kooplieden vaste plaatsen toe te wijzen, een standpunt, dat door de officiële landelijke organisaties van standwerkers steeds met klem naar voren wordt gebracht. Vooral ook omdat het werkterrein van de standwer- kers zich over het gehele land uitstrekt, is het voorts wel drin- gend gewenst, dat de regels terzake van de toewijzing van de plaat- sen aan deze bijzondere categorie kooplieden op alle markten in Nederland zoveel mogelijk gelijkluidend zijn. Voor degenen, die nog niet over een registratiebewijs als stand- werker beschikken is in lid 3, sub b. en in lid 4 een regeling ge- troffen, op grond waarvan ook zij tezamen met de reeds geregistreer- de standwerkers tot de markt kunnen worden toegelaten, zulks om hun de kans te geven, te bewijzen, dat zij het vak van standwerker ver- staan. Ten aanzien van het aantal per markt voor standwerkers aan - 27 - 4e afd. 27 septernber 1984

Raadsnotulen Heemstede | 1984 | | pagina 51