149 Het inspraakprocedurebesluit van burgemeester en wethouders (artlkel 5 verordening) of een wijziging daarvan (artikel 6 verordening) zal 1n het algemeen een besluit van algemene strekking zijn. Anders ligt het met een beslissing van burgemeester en wethouders omtrent een klaagschrift tegen het niet verlenen van inspraak op een beleldsvoor- nemen of een klaagschrift tegen de uitvoering van de inspraakprocedure. Wij stellen ons op het standpunt dat, wanneer de beslissing daarover de klager niet tevreden stelt, hij beroep kan instellen bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Steun voor deze opvatting vinden wij in de jurisprudentie van de afdeling Rechtspraak van de inspraakverordening van de gemeente Zoetermeer. Tot slot kan nog aandacht besteed worden aan de vraag, welke juridische gevolgen verbonden kunnen worden aan een besluit (bijvoorbeeld vaststel- ling van bestemmingsplan) dat zonder (voldoende) inspraak tot stand geko- men is. Die gevolgen kunnen verschillend zijn. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat aan goedkeuring van hogere instanties onderworpen besluiten de toets van die hogere instanties niet kunnen doorstaan. Zo moet er bijvoorbeeld rekening mee gehouden worden dat gedeputeerde staten c.q. de Kroon wegens vormverzuim (onvoldoende zorgvuldige voorbereiding) goedkeuring aan een bestemmingsplan zullen ont- houden, wanneer niet of niet voldoende gelegenheid tot inspraak geboden is. Daarnaast is het 1n beginsel mogelijk, dat voor arob-beroep vatbare be- schikkingen bij de arob-rechter zullen stranden, wanneer de beschikking een ingrijpend karakter heeft en betrokkene(n) ten onrechte niet in de gelegenheid is (zijn) gesteld hun mening kenbaar te maken (onzorgvuldige voorbereiding). Bij de beoordeling van vorenbedoelde besluiten zal een rol spelen, in hoeverre betrokkene(n) redelijkerwijs in staat is (zijn) geweest om van het in artikel 8 van onze verordenlng opgenomen beklagrecht gebruik te maken. -11- 4e 010. 20 december 1984

Raadsnotulen Heemstede | 1984 | | pagina 23