4e afd. 29 mei 1986 64 in deze oorden de laatste jaren verslechterd onder andere doordat de mobiliteit van de in het bejaardenoord woonachtige bejaarden sterk is teruggelopen. Huidige ontwikkelingen ten aanzien van het opnamebeleid alsmede het gevoerde beleid met betrekking tot verpleeghuizen en de taak van de verzorgingshuizen ten opzichte van de wijk waarin zij zijn ge- legen (zgn. flankerend beleid), maken dat deze tendens zich zal doorzetten. De aard van de bewoners speelt dientengevolge een der- mate overheersende rol bij de bepaling van de noodzaak van het toe- passen van apparatuur voor het automatisch ontdekken van brand dat konstruktie, grootte, indeling en ligging van het gebouw geen aan- leiding kan zijn C|eeii apparatuur voor liet automatisch ontdekken van brand te eisen. ad 2) Als uitgangspunt bij het installeren van een automatische brand- en 3) meldinstallatie geldt, dat in de ruimte waar de brand ontstaat, de- ze in een zo vroeg mogelijk stadium wordt ontdekt en vervolgens het personeel, de bewoners en de brandweer worden gealarroeerd, zodat zij het gebouw kunnen verlaten respektievelijk kunnen helpen bij de eva- kuatie van de bewoners. Indien het detekteren van de brand plaats- vindt met rookn.elders mag men redelijkerwijs vervachten dat de brand °P het nl0n'ent van ontdekken nog in een beginstadium verkeert en de temperatuur in de ruimte op dat moment niet zo hoog is opgelopen dat de bouwkonstruktie (wanden, muren, deuren) ernstig zullen zijn aangetast. Onbekende faktoren zijn de oorzaak en de plaats van het ontstaan van de brand. Ervan uitgaand dat de technische installaties (elektrische en ver- warroingsinstallaties etc.) aan te stellen eisen voldoen, zullen deze in- stallaties zeldon de brandoorzaak vormen. In bejaardenoorden zullen be- langrijke brandoorzaken kunnen zijn: - roken: in bed, peuk in meubilair of prullebak etc.; - onvoorzichtigheid met elektrische toestellen zoals schemerlampenver- warmingsplaten, etc. Slechts iri een aantal gevallen zullen de bewoners zelf ir, staat zijn om alarm te slaan. De kans dat een brand onopgemerkt ontstaat in de vlucht- -6-

Raadsnotulen Heemstede | 1986 | | pagina 22