5e afd. 28 augustus 1986 110 De P.H.V ziet de plaats van het centrum binnen het aanbod van eerste- lijns hulpverlening in het overgangsgebied vanmaatschappelijke dienstverlening en geestelijke gezondheidszorg. De opvang en behandeling van psycho-sociale problemen vindt nu plaats door voorzieningen op het gebied van de eerste- en tweedelijnszorg. Naast de ambulante hulp en begeleiding door het algemeen maatschappe- lijk werk (AMW), de regionale instellingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (RIAGG) en de huisartsen, bestaan er daarnaast intra- murale voorzieningen waar men korte tijd (Crisis Interventie Centrum) of langere-tijd (herstellingsoordbeschermde woonvorm) kan verblijven. Bovendien zal de opvang nog verder uitgebreid worden d.m.v. de 24 uurs bereikbaarheid van het AMW. Ten aanzien van het preventieve karakter van het opvangcentrum merken wij op, dat de maatschappelijke dienstverlening zich reeds bezig houdt met preventie, en dat die funktie wordt uitgeoefend als een facet van de aktiviteiten door de ambulante kaders. Bovendien wordt de noodzaak van een preventief opvangcentrum o.i. niet onderschreven door de gehou- den enquêtes. Gesteld kan dan ook worden dat de preventieve opvang zoals hier be- doeld in feite plaats zou moeten vinden binnen de huidige voorzienin- gen op het terrein van de eerstelijnszorg. Uitbreiding van de eerste- lijnszorg d.m.v. subsidiëring in het kader van de maatschappelijke dienstverlening van de P.H.V. is o.i. niet gewenst. In verband hiermede stellen wij u voor het subsidieverzoek af te wijzen Overigens zou de P.H.V. bij de minister van W.V.C. een verzoek om erken ning op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten kunnen indie- nen. Bij een verlening van een dergelijke erkenning zou de P.H.V. gefi- nancierd worden uit de middelen t.b.v. de gezondheidszorg. 4. Informatiepunt Echtscheiding Het Informatiepunt Echtscheiding is een experimenteel samenwerkingspro- jekt van de afdelingen Jeugdzorg en Preventie van de RIAGG Zuid-Kenne- merland, een aantal instellingen voor de Maatschappelijke Dienstvefle- ning (AMW, FIOM) en een jurist, met als doel d.m.v. een eerste opvang van personen welke in echtscheidingsproblemen geraakt zijn, opvang te bieden. Het karakter van het projekt is preventief. Er wordt zgn. "ge- ïntegreerde echtscheidingshulp" geboden. - 3 -

Raadsnotulen Heemstede | 1986 | | pagina 57