15 Artikel 6 Een snelle en efficiënte inzet van de brandweer is in hoge mate af- hankelijk van betrouwbare, permanent beschikbare meldings- en alar- meringsinrichtingen. Volledigheidshalve zij opgemerkt dat op grond van artikel 3, tweede lid, le, onder a, van de Brandweerwet 1985 de regionale brandweer dient zorg te dragen voor het instellen en in stand houden van een regionale brandweeralarmcentrale. Artikel 7 Het bepaalde in artikel 7 legt de grondslag voor de eenhoofdige leiding en de gezagsverhouding, die voor een goed funktioneren van de brandweer onmisbaar zijn. De instruktie voor de commandant zal naast de aan een juiste taakvervulling verbonden verplichtingen en bevoegdheden de rege- ling voor de vervanging van de commandant bevatten. In dit verband valt bovendien te denken aan het in goede staat doen verkeren van het mate- rieelde gebouwen, de installatiesde materialen en de overige goede- ren van de brandweer, alsmede de kleding en uitrusting van het perso- neelDaartoe zullen periodieke inspekties, kontroles en beproevingen noodzakelijk zijn, waarvan de uitvoering bij instruktie aan de comman- dant wordt opgedragen. Tenslotte ware als gemachtigde van de burgemeester tot het aanvragen en verlenen van bijstand bij instruktie in ieder geval de commandant aan te wijzen. Volledigheidshalve zij hier nog vermeld dat de verdere gang van zaken bij intra- en interregionale bijstandverlening is geregeld in of op grond van de desbetreffende gemeenschappelijke regeling inzake regio- nale brandweer. Artikel 222 van de gemeentewet bepaalt sedert 1 maart 1985 dat de burgemeester het opperbevel heeft bij brand, alsmede bij ongevallen anders dan bij brand voorzover de brandweer daarbij een taak heeft. De uitbreiding van de taak van de brandweer met (een deel van) de technische hulpverlening (zie artikel 1, eerste lid, van de verorde- ning) maakt het noodzakelijk ook de werkzaamheden in dit kader onder het opperbevel van de burgemeester te doen geschieden. Om te voor- komen dat daarbij getreden wordt op het terrein van anderen, is de beperking aangebracht dat de brandweer wel bij bedoelde ongevallen een taak moet hebben. De bepaling vari genoemd artikel 222 heeft geenszins ten doel bij de brandbestrijding c.a. het gezag aan de commandant te onttrekken. Het hier bedoelde opperbevel houdt in de bevoegdheid van de burgemeester - als politie-autoriteit en hoogste burgerlijke overheid ter plaatse - tot het, bij brand c.a. nemen van maatregelen ter handhaving van de openbare orde en van buitengewone, in het eigendomsrecht ingrijpende, maatregelen (onverwijlde in bezitneming in verband met de openbare vei1igheid) Daarnaast brengt de term opperbevel tot uitdrukking dat de uiteinde- lijke verantwoordelijkheid voor, en de bestuurlijke koördinatie bij de brandbestrijding c.a. in handen van de burgemeester ligt. - 8 - 4e afd. 26 februari 1987

Raadsnotulen Heemstede | 1987 | | pagina 11