7 ontwaakt, i.e. hij is nog niet verder gekomen dan zijn eigen smart, maar zodra hij in de storm op de heide voor het eerst zijn arme trouwe nar ziet met het oog van de liefde, kan hij wenen en zijn zijn tranen voor hem de weg naar het gebed en wel, het gebed voor zijn medemensen. (6) In de tragiek van Macbeth en Lady Macbeth, waar geen berouw is, zijn er geen tranen, alleen ontzetting en wanhoop. In 'Measure for Measure' schildert Shakespeare ons de enge len als wenend om de dwaasheden der mensen (7)s But man, proud man, drest in a little brief authority, Most ignorant of what he's most assured His glassy essence - like an angry ape Plays such fantastic tricks before high heaven As make the angels weep. Waar de grootste aller dichters ons tranen schildert in de allerhoogste sferen der bewogenheid, kan er voor ons nooit reden zijn om heilzame tranen anders dan met de grootste eer bied te aanschouwen. Het is niet verwonderlijk, dat na de romantiek der 16e eeuw de tranen in de 17e en in het begin der 18e eeuw uit de En gelse litteratuur verdwijnen. Tijdens de z,g, pseudo-classieke periode nlvierden satire en sarcasme hoogtij. Aangezien de sarcastische mens altijd zichzelf meer verwondt dan de ander, zyn bij deze verwondingen de tranen die het teken zijn van inkeer, absent. Toen er een reactie intrad te gen het moordend sarcasme en men het tegen het midden der 18e eeuw niet teer uithield bij de alleenheerschappij van de rede, kregen de tranen weer een goede kans, Het gevoelsle ven was zoveel tekort gekomen, dat men het compenseerde met een vaak al te ruime dosis. In de romans van.Richardson wordt er copieus geweend, 'Re deneren en verrukkelijk wenen', zegt Prof„Brugmans in zijn 'Crisis en Roeping van het Westen', 'het gehele society-le- ven in de latere 18e eeuw beweegt zich tussen die beide po len' o (8)

The Dutch Dickensian | 1961 | | pagina 11