wet laun die kracht toekent» In Engeland is de zaak gecompli ceerder Toen de Ilormandiërs het land veroverd haddenbeseften zij, dat onderdrukking met mate veel gunstiger resultaten afwerpt dan ongebreidelde afpersing en dit toonde Willem de Verove raar door de bevolking toe te zeggen, dat zij zouden behouden hun wettelijke rechten, welke zij hadden „on the day when King- Edward (the Confessor) was alive and dead11 Deze toezegging is nagekomen» Rechterlijke ambtenaren trokken van Londen het land door (on circuit) om recht te spreken volgens het recht - nage noeg uitsluitend gewoonterecht - dat zij onder de bevolking aantroffen» Zij moesten daarbij ingelicht worden en kozen dus een dozijn lieden uit den omtrek om te vertellen wat in een bepaald geval dat gewoonte-recht was. Dit was de oorspronkelijke taak van de jury. Teruggekomen van hun onderscheiden circuits vergeleken de rechters hun resultaten met elkaar en terwille van de een heid van de rechtspraak in het land, kwamen zij overeen on derling niet af te wijken van eikaars uitspraken. Zo ontstond de ;iCommon Law". Het systeem is gebleven, dat een rechterlijke uitspraak als recht geldt door de eeuwen heen,voor alle latere rechters van den zelfden rang. Is zulk een uitspraak door een hogeren rechter in appel vernietigd, dan geldt verder de beslissing van de hogere rechter. Dit had tengevolge, dat de rechters na verloop van tijd de jury niet meer nodig hadden om hen ten aanzien van het recht voor te lichten. De jury werd toen gebruikt voor „finding of the facts", het vaststellen van de feiten. In de twaalfde eeuw begonnen de rechters kenbaar te maken, dat, als iemand meende, dat de Common Law overtreden was, hij bij de Royal Chancery een „writ" kon krijgen, inhoudende de be schuldiging en de gevolgen welke de Common Law aan de over treding verbond. Het kwam evenwel herhaaldelijk voor, dat niet voor elk ge val een „writ" bestond, eenvoudig omdat de Common Law - nog- niet voor elk geval een antwoord had. Dit gaf 'het hoofd van de Chancery, den Chancellor, aan leiding om zelf de partijen te laten komen en, zonder jury, „by grace" of „by charity" recht te vormen en uitte spreken. 71

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 15