Hieruit is, omdat de Chancellors ook het systeem van het pre cedent volgden, een hele doctrine van rechtsregels ontstaan,' „Equity" genaamd. Ha een vinnigen concurrentiestrijd is een soort van verzor ging van de rechtspraak volgens Common Law en die volgens Equity tot stand gekomen in dier voege, dat de rechters nu in heide soorten van recht geverseerd zijn. Tenslotte "bestaat er ook Statute Law, voornamelijk Acts of Parliament, die, voorzover zij met de andere in conflict ko men, prevaleren. De rechtsheoefenaars zijn de rechters, de barristers en de solicitors, vroeger attorneys genaamd, De solicitor heeft het contact met de clienten en eventu ele getuigen. Hij bereidt de zaak voor en vervaardigt de pro cesstukken, eventueel na een „opinion" van den barrister te hebben ingewonnen. De barrister behandelt de zaak ter terechtzitting, onder vraagt de getuigen en pleit. Hij pleegt den cliënt slechts in tegenwoordigheid van den solicitor te spreken. Hij heeft geen rechtsvordering voor zijn honorarium, maar kan ook niet aan gesproken worden voor fouten. Sommige aanzienlijke barristers worden King's (Queen's) Counsel, - vroeger Serjeants -at- Law - benoemd door den Lord Chancellor, Zij'treden voor den Koning op, vooral in strafzaken, waar de Koning als eiser fungeert. Uit de beste barristers worden de weinig talrijke maar ui termate bekwame rechters gekozen. Het geringe aantal veroor zaakt uiteraard vertraging. Dit is in grote trekken het eeu wenoude systeem van Engelse rechtspleging. Keren wij thans tot Dickens terug en met name tot Pickwick. Mevrouw Bardell had als solicitors Dodson Fogg, die haar zaak met grote zorgvuldigheid hebben voorbereid en in aan zienlijke mate tot haar succes hebben bijgedragen. Pickwick en Sam Weller geven bij herhaling blijk van de grootste minach ting voor deze heren en beschuldigen hen ervan mevrouw Bar dell tot de procedure aangezet te hebben.' Er is geen reden dit te 'geloven. 72

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 16