WEMMICK CONTRA EICHMANN "Vraag de schrijver niet, wat hij met zijn werk "be doelt" 3 het is de lezerdie antwoordt. Zijn ant woord is niet van meer waarde dan dat van de vra ger. (Harry Mulisch) o Els Mayer's opstel (in het vorige nummer van de Dutch Dickensian) over Wemrnick en Eichmann heeft in onze kring nog al vrat tumult veroorzaakt. De losgebarsten discussie, waar omtrent hieronder woord en wederwoord zult aantreffen, be helst op- de achtergrond twee punten waarover iedereen het wel eens is. Immers de vraags „Was Wemmick een schurk?" is op zich onbelangrijk. Maar zeker bestaat er een angstaanjagen de hoeveelheid mannetjes van de allure van Wemmick en Eich mann, die inderdaad soortgelijk zijn. Het is hoogst nuttig en blijvend actueel te wijzen op dat vreselijk vergif, dat fascis me heet. In hoeverre of Dickens zich de consequenties van de karakters van sommige zijner figuren bewust is geweest, is een vraag waarover een diepgaand gesprek mogelijk is» Dit is de vraag, die in dit blad terzake dient, en van hieruit moeten wij dan ook de af en toe vinnige termen door de opponenten ge bruikt beschouwen», ook al laat Els ons, tussen haar mij uit het 'hart gegrepen regels, het gespleten doodshoofd van het fascisme zien. Het feit, dat Dickens een Onnavolgbaar groot schrijver is,'wordt immers niet betwist. (Red.) o Wie smaalt op de kritici, die meer uit een werk halen dan de schrijver „erin gelegd" heeft, begrijpt niets. Een werk, waaruit niet méér komt, dat de schrijver „erin gelegd" heeft, is onder de maat en moet volgens de visserijwet in het water teruggeworpen worden. (Harry Mulisch). o Mijnheer de Redacteur, Het artikel- in The Dutch Dickensian van augustus 1962, waarin mevrouw Mayer-Swart een vergelijking trekt tussen mijn oude vriend Wemmick en het onmens Eichmann, heeft mij diep ge schokt. Waar gaan wij heen? 'Wordt straks Pickwick vergeleken met Goering? 64

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 8