85 De pianist Hans Henkemans verraste tijdens zijn recital in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem op 11 januari 1.1. de aldaar aanwezige Dickensianen en overig auditorium met zijn vertolking van Debussy's Prelude „Hommage a S.Pickwick Esq. P. P. M. P. C. London. Dec. 31. (UPl). - Sovietpoet Yevgeni Yevtushen- ko said today, the distrust and lies that hindered East-West relations should be forgotten on New Year's Eve while „you and I drink vodka or whisky, go waltzing, do Russian dances, the Twist or Madison. With hate I think of a loathsome, slippery costomer, creeping in everywherewith the face of Uriah Heep. His name is distrust. (New York Herald Tribune. Januari 1963). Wij hopen nu maar dat het niet deze opmerking is, waardoor Yevtushenko thans in moeilijkheden verkeert. The fine Art of literary Mayhem, by Myrick Land. The truly great literary feuds lasted years, sometimes lifetimes, and were passionately contested. Thackery and Dickens, as the two reigning Victorian novelists, were naturally weary of each-other, but their feud did not really begin until Thackeray made some passing reference to Dickens'well-known affair with actress Ellen Ternan. After that, they never spoke until they passed one day in the lobby of a London Club. Thackeray reached for Dickens' hand and said? „We have been foolish long enough." Several days later Thackeray was dead, and Dickens wept at his grave. (Ed.s Holt, Rinehart Winston. Piüces 5-- (Time jan. 18, 1963) Henri Miller. De Kolossus van Maroussi. (Elsevier Pocket A 25)s „Elk stukje van Herakleion (Kreta) is de moeite van het schilderen waard..... Het is door de Turken mishandeld en aangetast door het onschadelijk rozenwater van Charles Dickens." (pag. 121(waar heeft die man het over? Dickens is nooit op Kreta geweest en heeft er nooit over geschreven.) „Ik moest er mezelf aan herinneren, dat ik op Kreta was, een geheel ander Kreta dan ik me in mijn dromen had voorgesteld.

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 3