124 Jo Beek's wij?e woorden in diens verhandeling over Dickens and the Mob". Het beste is het wezen van het probleem wel licht gekenschetst met de woorden van onze Life President in de Volkskrant van 22 september 1962, waar hij schrijvend over mensen als Eichmann zegts „Als men hem een sadist noemde,zou hij zich gekwetst voelen. Hij is dit ook niet. Hij is alleen een man aan wie de gave zich in anderen te plaatsen, onthou den is. Het „mooie" van die tijd zit dan ook niet in het leed dat hij diep beneden zich heeft toegebracht. Dit vereist fan tasie. Het mooie zit in de geborgenheid, het blindelings uit voeren van wat hem opgedragen is, het wegvallen van iedere verantwoordelijkheid, kortom, de bevrijding, van de last om een situatie persoonlijk door te denken". Een situatie, die inder daad op Wemmick van toepassing is. Mevrouw Mayer heeft even wel het door haar veroorzaakte tumult weten te bedarpn door de gestelde vraag in zijn oorspronkelijke versie voor te leggen aan Prof. Edgar Johnson, de schrijver van de beste hedendaag se biografie van Dickens en hoogleraar aan the City Univer sity of New York. De sympathieke inhoud van zijn antwoord geeft soulaas aan alle deelnemers aan de discussie.Ik ben dan ook heel blij, dat Els deze brief aan de redactie heeft wil len uitlenen opdat iedereen dit briljante slot van deze ge dachte-wisseling zal kunnen lezen. Dear Mrs. Mayer-Swarts Thank you for your letter and the article about Wemmick. Though I do not claim to know „everything about Dickens", I have made him a subject of study, and consequently am inte rested in such insights as your discussion fruitfully sug gests. Though the comparison you make between Wemmick and Eichmann has not, to the best of my knowledge, been made be fore, its point of view is not entirely remote from positions you will find in the chapter on Great Expectations in my Charles Dickenss His Tragedy and Triumph, and J.Hillis Mil ler's discussion of the book in his Charles DickenssThe World of His Novels^ and you will find a further development of similar ideas in the printed transcript of the Dickens Sym posium held in Boston, Massachusettslast June in which Professor Miller and I participated with Professors George

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 18