LIVING CLASSICS III HAARLEM Het mei-nummer van Knickerbocker, een Ameri kaanse maandblad handelend over de betrekkin gen tussen Nederland en de Verenigde Staten was geheel aan Haarlem gewijd. Een artikel o- ver de Haarlem Branch van de Dickens Fellow ship kon daarin uiteraard niet ontbreken. In deze „Speciaal Edition, Haarlem, City of Many delights" schreef onze presidente de gevraag de bijdrage, die wij om zijn rake schildering van onze Branch hieronder onverkort (in het Neder lands) laten volgen. Dickens is een auteur voor de gematigde luchtstreken.Natuur lijk kan een Eskimo, bij zijn traanpit gezeten, geboeid raken door diligences die voortstuiven langs de geurende meidoorn hagen van Engeland, maar als hij buiten de ijsberen hoort rond dolen en uitkijkt over de sneeuwvelden, dan zal dit alles hem toch vreemd blijven. Evenmin zal een Arabier die in de hitte een dadeltje zit te kauwen, geroerd worden door de beschrijving van het Kerstfeest op Dingley Dell. Hij zal niet die schok der herkenning voelen die de bewoner van de gematigde luchtstreken heeft wanneer hij leest hoe Tom Smart, doorweekt van de regen en afgeran seld door de wind, een heerlijk warme herberg-binnenstapt. Dat kan alleen iemand die het zelf heeft meegemaakt, dat is dus iemand die woont in een land dat op de 50e br. gr. ligt. Maar niet alle streken zijn geschikt, het moet een land zijn waar het veel regent en waait, dus een land aan zee.Nederland is daarvoor het aangewezen gebied en speciaal de kuststreken waar de wind over de lage duinenrij komt aansuizen. Maar om Dickens in de finesses te kunnen volgen moet men in een oud stadje wonen, met een grote kerk en kromme straatjes met ou de vooroverhangende huizen. Daar immers vindt men die vreemde hoekjes waar de wind U een onverwachte opdoffer geeft. Nog beter is het wanneer het stadje uitgestrekte buitenwijken beeft zodat haar burgers de moeilijkheden van vervoer in slecht weer aan den lijve ondervonden hebben. Hieruit volgt dus dat de bewoners -niet te welgesteld moeten zijn, ze moeten geen snel- 126

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 20