Ie auto's "bezittenwaarmee ze naar hun centraal verwarmde huizen glijdèn. Neen, ze moeten in de kou "bij de bushalte staan beven of - nog beter - ze moeten door hondenweer naar huis lopen. Daar aangekomen moeten ze in een. koude tochtige gang de regen van hun kleren schudden, de deur van de kamer open doen en plotseling een roodgloeiende kachel zien. Zij zullen met Pickwick kunnen zeggens This is comfort! Aan deze hoge eisen beantwoordt op het continent alleen Haarlem. Haarlem heeft daarbij bovendien het voordeel dat alles hier net even anders is, zodat met de vertrouwdheid iets exotisch —als een lichte specerij - aan de lectuur van Dickens werken wordt toe gevoegd, Het was dan ook allerminst toeval, maar een logisch gevolg van de omstandigheden dat hier in Haarlem op 8 decem ber 1956 de eerste continentale branch werd opgericht. Na tuurlijk was het in de winter, hoe zou men in de zomer - ker- senetend in de tuin - het maken van een vleespudding door Tom Pinch' zuster met voldoende hartstocht kunnen volgen? Uit alle delen des lands sloten zich, in hun woonplaats wat minder, maar misschien met meer verbeeldingskracht gezegende leden aan. Eén maal in de twee maanden richten zij hun schre den naar een buitencafé waar zij aanhoren wat één hunner over Dickens bedacht heeft. Daarna ontwikkelt zich vaak een ver - hitte discussie, niet alleen het verschil in leeftijd van de leden - er zijn jonge meisjes en vrolijke grootmoeder^,atleten die zich per fiets uit de hoofdstad des lands komen aanrep- pen en breekbare oude heren met zilveren haren - maar ook het verschil in kennis van Dickens werken, doet vaak de gemoede ren ontvlammen. Zo ontstond eens een debat over het juiste aantal citroenen dat Micawber voor zijn punch gebruikte. De scheidsrechter is, in zulke gevallen, een kleine dame uit 1s-Gravenhage, die in het algemeen weinig zegt maar ons dan plotseling de diepte van haar Dickens kennis laat bevroeden. In haar bescheidenheid een true Dickensian spirit! Na door de ramen de omliggende groene velden in ogenschouw genomen te hebben, zetten de leden zich rondom twee lange ta fels, waar zij door een ober met een zeer rood gezicht endoor één met muizenogen van pannekoeken met spek voorzien worden. Na afloop gaat ieder door barre weersomstandigheden huis waarts. De woningen van de Dickensian zijn vertrouwd gebied 127

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 21