128 omdat daar eens in de drie weken leesavonden gehouden worden. Er zijn drie leesgenootschappen. Eén in Den Haag, .één in Am sterdam en één in Haarlem. Zo tegen half negen ziet men een vrolijke schare arriveren, sommigen met bontmutsen, anderen met overschoenen, maar allen met hun Copperfield of Pickwick of wat er ook op dit ogenblik gelezen wordt, onder de arm. Het is een opmerkenswaardig feit dat zoveel Dickensians open haarden bezitten. Die zijn niet na de oprichting der Fellow ship aangelegd, nee, sommige staan al vijftig jaar. Een merkwaardig voorbeeld van vooruitzien! Daaromheen scharen zich de leden en na enige pittige kopjes thee gaat men aan het lezen. Ieder krijgt een rol toebedeeld en het zegt toch wel iets voor de veelzijdigheid van de leden dat de Chairmen nooit met de handen in het haar zitten hoe wel Dickens vaak ongelooflijke schurken ten tonele voert. Ha drie hoofdstukken v/ordt er nog iets ingenomen wat meestal uit een fles komt en vaak geprezen wordt omdat het zo'n goed mid del tegen kouvatten is. Men schudt zich de koekkruimels van de klederen, steekt zijn parapluie op en gaat huiswaarts. Om het contact tussen de leden niet te laten verslappen,ver schijnt er eens in de vier maanden een tijdschrift, waarin de lezing van de vorige landelijke vergadering en Dickensnieuw- tjes- afgedrukt worden. Op het ogenblik loopt er een polemiek tussen twee leden over de vraag of het Dickens verweten kan worden dat hij de wet op de zwaartekracht niet uitgevonden heeft. Eén keer heeft één van de lezingen de eer gehad afgedrukt te worden in het wereldorgaan van de Dickens Fellowship in Lon den, dat 60 branches op vijf continenten bestrijkt. De Dic kens Fellowship Haarlem Branch is n.l. zoals alle andere branches een twijg van de moederboom, te Londen, Headquarters Dickens Fellowship. Daar zijn ook de jaarlijkse algemene bestuursvergaderingen en daar wordt ook de plaats van de jaarlijkse samenkomst van de leden - The Conference - vastgesteld. Die zijn meestal in En geland, daardoor zijn vele Haarlemse Dickensians al ware En geland kenners geworden. Vorig jaar is één bijzonder onderne mend lid naar het deftige Boston gereisd. Maar ook de leden die niet verder komen dan Haarlem hebben aan de Dickens Fel lowship veel vreugde en gezelligheid te danken.

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 22