zin zonder twijfel tot de zijne maken en daarmee de kans op verkiezingsnederlaag van Labour aanzienlijk vergroten. Hij kan er dan bij vertellen, dat ook Anthony Newley's voortreffelijke „Stop the world, I want to get off" - reeds de titel is een vondst - op korte termijn zijn Amerikaanse premiere tegemoet gaat. Oliver is gecomponeerd en geschreven door Lionel Bart, die van joodsen bloede is, hetgeen tot de meesterlijke typering van Fagin zal hebben bijgedragen.Hij maakt in zijn songs zo no dig een handig gebruik van joodse motieven, niet alleen in Oliver, maar b.v. ook in zijn daarop volgende productie „Blitz", die ook al weer een half. jaar met groot succes gaat in het Adelphi Theatre eri de lotgevallen van een joodse fa milie in Londen tijdens de Blitzkrieg tot onderwerp heeft.Een van de hits uit dit stuk draagt de titel Who's this geezer Hitler?" Het is wel sneu voor de Führer, dat hij dit niet heeft mogen beleven. Maar terzake. Konden de auteurs van My Pair Lady een groot deel van Shaw's Pygmalion letterlijk overnemen, voor Bart was het uiteraard minder eenvoudig de bewoordingen van het boek te volgen. Natuurlijk zijn fameua-e uitspraken als „Please,sir, I want some more" in hef libretto verwerkt, maar textueel komt Dickens er over het algemeen bekaaid af.SI echts een en kele maal is hij rechtstreeks aan bod, waarbij overigens te constateren valt, dat Dickens, indien hij thans geleefd had, zijn naam in neonletters aan de gevels van de grote Londense en New Yorkse theaters had kunnen zien prijken als tekstschrij ver van musical comedies en films.Dat bleek b.v. bij het sce- netje, waarin ten huize van de heer Brownlow de dokter aan het bed van Oliver verschijnt, „a gentleman with a very large and loud-ticking watch in his hand, who felt his pulse." - „You arè a great deal better, are you not?" said the gent leman. - „Yes, thank you sir", replied Oliver.- „Yes, I know you are", said the gentleman. „You're hungry too, an't you?" - „No, sir", answered Oliver. - „Hem!" said the gentleman. „No, I know you're not. He is not hungry, Mrs. Bedwin", said the gentleman, looking very wise. „You feel sleepy, don't you?" - „No, sir", replied Oliver. - No", said the doctor, with a very shrewd and satisfied look. „You are not thirsty. 113

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 7