150 ties buiten beschouwing laten. U kent ze maar al te goeds Bounderby, Gradgrind, Mr Choakumchild, Mrs.Sparsit, de cir cusmensen etc. etc. Het zij mij vergund dit met enkele aanha lingen te mogen illustreren: Allereerst MrBounderbys that bully of humility (p.27 ff. Hard Times uitg.Collins 1954)- U kent misschien ook wel en kele Bounderlys. MrGradgrinds wiens gezegdes The Good Samaritan was a bad economist, hem ten voeten uit tekende. Thomas Gradgrind with his unbending, utilitarian, matter of fact face, (p.15 ff. en p„20. Hard Times uitg. Collens 1954). Natuurlijk is dit alles felle overdrijvings Toch vraag ik me af of men ook in ons hedendaags onderwijs geen voorbeelden vindt van de overdreven waarde die gehecht wordt aan facts, facts, facts, Sir! Komen we nu tot het andere punt hierboven genoemd het aan vallen van misstanden, dan kunnen we de volgende punten noe men: I de satire op het Utilisme of nuttigheidsleer» II pro test tegen de sociale misstanden^ waar tussen door verweven is de aanklacht tegen de huwelijkswetgeving: het protest te gen de onmogelijkheid om tot huwelijksontbinding te komen ook al degradeert één der partners tot een monster. Het Utilisme waar Dickens zo scherp op reageert en waar hij weer zo'n VERTEKEND en CARICATURAAL beeld van geeft was een philosophische theorie waarin de namen Jeremy Bentham, James Mill maar vooral John Stuart Mill prominent zijns John Stuart Mill was o. a. de schrijver van de Principles of Political Economys DICKENS' oordeel over political economys "P.E. is a mere skeleton unless it has a little human covering,a little human bloom upon it and a little warmth in it." Een ander werk van John Stuart Mill was (en let U op de titel)s A system of Logic, Ratiocinative and Inductive, being a connected view of the principles of evidence and the methods of Scientific Investigation. Ten overvloede moge ik enige uitspraken citeren: Logic has no business with metaphysics. Reason operating on experience is our only and sufficient guide to truth. The system of systematic intellectualism against the mysticism of intuition,

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 16