DICKENS AND HIS FAMILY door To Kamerlingh Onnes-Eaxton Niemand kan verbaasder geweest zijn dan ikzelf, beste Dickens- vrienden, toen ik op een goede of beter gezegds op een kwade dag tot de ontdekking kwam dat ik de figuur van Dickens, die ik van mijn jeugd af vereerd had, helemaal niet zo sympathiek meer vond, Voornamelijk is die ommezwaai toe te schrijven aan het lezen van andere studies over Dickens' leven, dan het standaardwerk van John Porster, the Life of Charles Dickens, Deze was zo'n bewonderaar van de schrijver'dat hij diens min der goede eigenschappen verdoezelde en het boek is daardoor vooringenomen en onvolledig. Volkomen onverwacht kwam ik te weten dat het huwelijk van Dickens en zijn vrouw zó ongelukkig was dat zij gingen scheiden. Over het lot van de talrijke kin deren wordt nauwelijks gesproken en de verhouding tussen Dickens en de actrice Ellen Ternan wordt eenvoudig verzwegen. Toen ik dan ook het testament van Dickens las, achter in Forster's boek, en bovenaan zags Miss Ellen Ternan, met een legaat van 1000, voor die tijd een aardig erfenisje, dacht ik dat die Miss Ellen Ternan een oude getrouwe dienstbode van de familie Dickens geweest was en vond dat er goed voor haar gezorgd was. Pas veel later heb ik begrepen dat Porster veel heeft moeten verzwijgen, omdat Dickens' vrouw nog in leven was toen het boek uitkwam, Katie, Dickens' tweede dochter, is aan'een biografie over haar vader begonnen, maar heeft die weer verscheurd omdat zij begreep dat zij hem onmogelijk naar waarheid kon weergeven zo als hij was, Mary, de oudste dochter, kon alleen maar goeds in haar vader zien en heeft na zijn dood, samen met haar tante Georgina Hogarth, die letterlijk met Dickens dweepte, zijn brieven voor publicatie klaar gemaakt. Maar daar moeten wij helemaal wan trouwend tegenover staan, want zij hebben zoveel weggeknipt, overplakt en aaneengevoegd, dat dit boek ons zeker geen zui ver beeld van Dickens' correspondentie geeft. In de latere biografieën blijft er, in tegenstelling tot de verheerlijking van zijn vrienden, letterlijk nu weer geen stuk aan Dickens heel. Er is veel over het gezin geschreven, maar 176

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 10