Ik "ben "bang dat het hoek, artistiek gesproken, er dan niet altijd op vooruit ging. Toen Dickens 25 was kwam hij in kennis met Baroness Angela Burdett Coutts, een rijke erfgename, die veel goed deed. Zo stichtte zij o.a. een Tehuis voor gevallen vrouwen, waarvan hij de leiding op zich nam. Hij hield ook dikwijls lezingen ten ha- te van liefdadige doeleinden en heeft jarenlang tegen Kerst tijd de Christmas Carol voorgelezen. Naar aanleiding hiervan is in Greenwich Hospital een gratis kinderbedje heschikhaar gesteld, the tiny Tim-cot. Zulke lezingen brachten grote som men op, zo b.v. op één avond 3000. Dickens kon dan ook hartroerend spreken over het leed van anderen. Hij vertelde eens dat hij op een zwerftocht door de armenwijken van Edin burgh een huisje binnenging en daar een baby zag, die in een eierkistje lag te sterven. De moeder zei dat het kindje bijna nooit huilde, maar stil lag te kijken „as if he wonders what it is all about...." Bij zo'n gelegenheid stroomde het geld binnen. Zelf leefde Dickens luxueus. Voor een reis naar Italië, waar hij met zijn gezin enige maanden in een Palazzo in Genua vroon- de, huurde hij een reiskoets en daarin gingen mee, behalve hij zelf, zijn vrouw en schoonzuster, vier kinderen, vier dienst boden en een koerier. En voor een tocht naar de top van de Vesuvius met zijn vrouw en schoonzuster bestelde hij een gewa pende bediende, 22 dragers en 6 pakpaarden. En tóch, ver klaarde hij, kon hij in Italië goedkoper leven dan in Enge land! George Eliot heeft scherp geschreven over de weelderige in richting van Gads Hill, het huis van Dickens in Kent. „Hij heeft natuurlijk een prachtige studeerkamer met een zacht ta pijt, sofa's, spiegels, zoals volkomen past bij iemand, die zo meevoelt met de noodlijdende klasse. Want hoe kunnen wij vol doende medelijden hebben met de armen als wij niet eerst zelf de zegeningen van de overvloed genoten hebben?" En Jane Car- lyle, de vrouw van de bekende schrijver, ergerde zich aan de smakeloze, overladen diner-tafelwaar de kandelaars in kunstrozen stonden en pyramides gemaakt waren van vijgen, no ten en dadels. Nu wil ik wat uitgebreider spreken over Urania Cottage, dat 178

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 12