179 kleine verbeterhuis voor gevallen vrouwen, voor die tijd iets nieuws en opzienbarends» Tussen 1847 en '53 werden er 56 vrou wen opgenomen» Te leeftijd was van 14 - 26» Ze kwamen gewoonlijk uit de gevangenis, waar Dickens ze opzocht» Vóór zij in het ver beterhuis werden opgenomen moesten zij een brief van Dickens lezen, Y/aarvan de aanhef weinig fijngevoelig luiddes „Beroep op gevallen vrouwen"» In dramatische termen zette hij daarna uiteen hoe vreselijk haar verleden geweest is en hoe hopeloos haar toekomst en vertelt van het ..Home", (met een hoofdletter) waarin zij een „innocently cheerful family" zullen kunnen vor men» Het mooie vooruitzicht zal dan nog zijns emigratie, met de kans om in dit nieuwe vaderland, waar niemand van haar vo rig leven weet, de trouwe echtgenote te worden van een fat soenlijk man en daar in vrede te leven en te sterven» Hoe goed bedoeld ook, de onderneming had weinig succes, de jonge be stuurders hadden niet genoeg ervaring» Ze dachten de vrouwen blij te maken met een eigen tuintje en plezier te doen met een beloning in punten bij goed gedrag en het weer afnemen daarvan bij slecht gedrag» Zij werden in huishoudelijke bezigheden on derwezen en moesten haar eigen kleren leren maken» Dickens zocht daarvoor de stoffen uit, gestreept en gebloemd, het al lereenvoudigste materiaal» Een paar meisjes emigreerden en schreven dankbare brieven, maar de meesten moesten ontslagen worden of liepen weg. Hoe zag Dickens eruit? Volgens zijn tijdgenoten was hij een knap pe, tengere, vrij kleine man, met een gezicht waarop al zijn ge moedsbewegingen te lezen stonden. Er is dan ook zeker 'n goed acteur in hem verloren gegaan, maar we mogen blij zijn dat hij dit niet geworden is, anders hadden wij nu niet zoveel van zijn geschreven werk meer over, Hij kleedde zich nogal opzichtig, met een voorkeur voor kleurige vesten, (zo droeg hij er in Amerika een van rood fluweel, en dikwijls waren ze geborduurd) dasspelden en ringen» Ook was hij niet afkerig van een lekker geurtje:; want hij vraagt eens om zijn smoking op te sturen,maar eerst de vlekken er uit te maken met eau de cologne uit zijn „scent box", Dickens' levensloop is zó bekend dat ik alleen de voornaamste feiten eruit zal bespreken. Hij werd in 1812 geboren in Land- port, bij Portsmouth, Zijn vader, John Dickens, was daar klerk

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 13