Zij was een gevierd, coquet meisje en flirtte druk met ande ren, waardoor zij hem veel verdriet deed» In deze tijd dacht hij er ernstig over om aan het toneel te gaan, maar toen hij moest komen voorspelen werd hij ziek en er is nooit meer van gekomen, hoewel hij nu en dan n kleine rol te vervullen kreeg» Dickens gebruikte waarschijnlijk Maria voor het aantrekkelijke figuurtje van Dora, uit Copperfield, maar ook voor de lach wekkende Flora, uit Little Dorrit» Als hij tegen iemand een wrok had kon hij die nooit overwinnen. Deze vrouw, waarvan hij zoveel gehouden had, bespotte hij onbarmhartig toen lij haar op latere leeftijd terug zag en zij nog even coquet en aanstel lerig deed als in hun jeugd. Toen zij later in financiële moei lijkheden kwam en eerst haar man, en daarna zijzelf bij hem kwam aankloppen, hielp hij haar niet en omdat zij het niet opgaf, liet hij haar door Georgina afschepen. Zij had voorgoed bij hem afgedaan. Dat Maria nooit veel voor Dickens gevoeld heeft, blijkt uit het feit, dat na haar dood zijn minnebrieven ver kocht zijn door haar dochter» Na deze uitvoerige bespreking van Vader Dickens, gaan we nu de moeder van het gezin bekijken. Catherine, of Kate, zoals zij meestal genoemd werd, was van Schotse afkomst. Haar vader, Oeorge Hogarth, had oorspronkelijk rechten gestudeerd, maar schreef later muziek-kritieken. Hij speelde violoncel en com poneerde» Zijn vrouw kwam ook uit een muzikaal milieu» Even als Dickens' ouders stichtten zij een groot gezin en evenals John Dickens verdiende Hogarth nooit genoeg om dit te onder houden en werd, evenals Charles' vader, wegens schuld gegij zeld. Maar George Hogarth was een achtenswaardig, hard wer kende man. Hij probeerde het in de journalistiek en hracht het tot hoofdredacteur van een courant. In deze functie kwam hij in aanraking met de jonge Dickens, die een serie Street Sketches voor dit blad schreef. Toen enige maanden later een bijblad werd opgericht, „the Evening Chronicle" vroeg Hogarth aan Dickens om een bijdrage voor het eerste nummer. Deze hood hem toen de eerste van zijn „Twenty Sketches of London" aan, onder het pseudoniem „Boz". Kate had een zacht, meegaand karakter, zó meegaand zelfs dat zij zich gemakkelijk in een hoek liet drukken. Zij schijnt een 182

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 16