174 HARD TIMES Met enige verontwaardiging begonnen de Dickensians op 7 de cember te luisteren naar de Heer Vetten, die een lezing hield over „Hard times'1 en aan het begin daarvan veronderstelde, dat meerdere toehoorders dit boek niet hadden gelezen» Deze verontwaardiging - velen hadden het immers wel gelezen! - verdween allengs» Wij raakten ervan onder de indruk dat de heer Vetten het zoveel beter had gelezen» Sn waarschijnlijk verging het ook anderen als mijs ik nam tenminste in januari dit boek weer eens ter hand. Mij stond niets anders ter be schikking dan de bruine uitgave van de GebrsE. M» Cohen, de achtste, geheel herziene druk. De vertaling, waarvan ik de volledigheid zeer betwijfel is van C.M. Mensing. Het zal wel een bar slechte eigenschap wezen en ik aarzel dan ook er voor uit te komen, maar soms vind ik een slechte vertaling- leuk en een twee-kolommendruk bepaald inspirerend» Met hoe veel vreugde zag ik de heren Gradgrind en Bounderby binnen komen, en wat zat ik in de rats wanneer Sissy Jupe op school een beurt kreeg. Zelf bewaar ik aan de schoolbanken minder prettige herinneringen, en wanneer ik in slaap viel (na alle bekentenissen kan er ook nog wel bij dat ik 1 s avonds in bed pleeg te lezen), droomde ik dat ik nu een beurt kreeg. Hard times, ik voelde me absoluut niet uitgerust na een dergelijke ervaring, als ik wakker werd. Sissy, over virie die middag op Zomerzorg- helemaal niet is ge sproken, maakte op mij bij het herlezen van Hard times, grote indruk. Een stad met een millioen inwoners, waarvan vijf en twintig van dat getal sterven in de loop van het jaar, wat dunkt Sissy van de evenredigheid? En Sissy antwoordt glad verkeerd; zij vindt het even erg voor die vijfentwintig of de stad nu één millioen of een millioen millioen inwoners had gehad. Zij brengt de heer Choakumchild tot wanhoop, zijn statistieken zeggen haar niets en haar schooltijd is dan ook helemaal geen succes» En toch. Dickens laat duidelijk uitkomens hoeveel beter zou het in het leven wezen, hoeveel gelukkiger zouden wij zijn, wanneer er méér Sissy's en wat minder Choakumchilds Gradgrinds en Bounderbys rondliepen.

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 8