trok hij naar Melbourneeen stroom onbetaalde rekeningen achterlatende Het ging hem ook slecht in Australië. Evenals Charley hield hij evenwel met succes voordrachten uit zijn va der s werk Sydney werd eerst opgeleid voor de Marine, maar al spoedig bleek dat hij zó verkwistend was dat zijn vader hem, na vele vermaningen, zelfs het huis ontzegde. Het was zijn lieveli'ngs- zoon. Hij stierf ook jong, 25 jaar. Henry Fielding was evenwichtiger dan zijn broers en kon goed mee op school. Hij kreeg een studiebeurs, waarop zijn vader nog trotser was dan op zijn eigen successen. Hij heeft het tot Judge gebracht en ik heb het voorrecht gehad hem in die functie te zien, in 1920. Edward Bulwer Lytton. Deze zoon, bijgenaamd Plorn was het voorbeeld geweest voor Paul Dombey. Daar Dickens niet wist wat in Engeland met hem aan te vangen stuurde hij hem, even eens op zijn 16e jaar, naar Australië, naar zijn broer Alfred. Maar de jongen slaagde daar evenmin. Hij trouwde er en zat voortdurend in geldnood. Zijn leven werd een aaneenschake ling van mislukte zakenondernemingen, speel- en andere schulden. Zijn broer Henry leende hem 800, waarvoor hij zelfs niet bedankte en waarvan hij nooit iets heeft terugbe taald. Het drukke leven ging in het Dickensgezin intussen zijn gang. Er v/erden veel toneelavonden gegeven en Charles en Georgina werkten hier hard voor. Niet alleen speelde hij de hoofdrol, hij was regisseur en souffleur, verzorgde de decors, de ver lichting, etc. Georgina, die evenals Kate en Mamie wel eens een klein rolletje kreeg, (maar zij brachten daar weinig van terecht) moest voor de costuums zorgen, de muziek voor haar rekening nemen, de uitnodigingen schrijven, soms wel 200, maar ook logies verschaffen, zowel voor de spelers als voor de werklieden. Zij deed dit uitstekend, In 1855? hetzelfde jaar waarin hij Maria Beadnell terug zag maakte Dickens ken nis met de actrice Ellen Ternan, Daar zijn eigen familie toch niet goed genoeg speelde nodigde hij haar uit om de hoofdrol te vervullen in „the Frozen Deep". Zij kwam uit een artistengeslachthaar moeder en twee zusters speelden ook, 206

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 12