zijzelf middelmatig. Hij heeft zich het lot van de hele fami lie Ternan aangetrokken, zorgde dat één van de dochters mu ziek kon gaan studeren en dat de andere werk aan het toneel kreeg. Ellen was 18 jaar, even oud als Katie, en gevleid dat een heroemd man als Dickens zich voor haar interesseerde] hij was toen 43, Hoewel zij een verhouding gehad hehhen, die wel tien jaar geduurd heeft, schijnen ze niet gelukkig ge weest te zijn. Zij heeft later aan een dominé hekend dat zij aan deze periode van haar leven nooit anders dan met schaam te kon terugdenken. De connectie met Ellen Ternan werd tenslotte de oorzaak van de scheiding tussen Charles en Kate, Deze had al meermalen verklaard dat zij weg wilde, maar was altijd weer bepraat om te blijven. Kaar toen er bij vergissing een armband bezorgd werd met de initialen van haar man en Ellen barstte de bom. Charles speelde de verontwaardigde en tiranniseerde haar zelfs zó dat zij meeging naar Ellen om samen de armband aan te bieden. Daardoor zou het een onschuldige geste lijken. Maar Kate's ouders eisten een scheiding en haar moeder en zuster strooiden praatjes rond over Charles en Ellen. Hier over werd hij zó woedend dat hij hen niet alleen een verkla ring liet tekenen, waarin zij hun woorden terugnamen, hij pu bliceerde deze nog ook. Bovendien schreef hij uitgebreid o- ver zijn op handen zijnde scheiding. De wereld keek ervan op. Kate werd ziek door alle spanningen, ze vertrok naar Brigh ton voor herstel en is nooit meer teruggekeerd. De oudste zoon was 21, de jongste 6, En Georgina? Die bleef om voor het gezin te zorgen. Dit gaf natuurlijk aanleiding tot nog meer praatjes. Zij had eens, met Mamie samen, mogen optreden voor Koningin Victoria, maar toen Mamie, énkele jaren later uitgenodigd werd voor een hoffeest werd Georgina genegeerd. Kate gedroeg zich waardig in haar verbanning. Zij was zeer godsdienstig en wilde van geen officiële scheiding weten, Dickens kon dus niet hertrouwen. Een bewijs van haar slap ka rakter is weldat zij geen moeite deed, medezeggingsschap over haar kinderen te verkrijgen. Behalve Charley, die een paar jaar bij haar woonde zag zij haar andere kinderen onre gelmatig. Dickens heeft zijn vrouw nooit teruggezien en haar nog maar drie briefjes geschreven, één merkwaardig genoeg 207

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 13