ondertekend, met ,,your affectionate husband,!1 Kate is gestor ven in 1881 o Na de scheiding ging Dickens voordrachten houden ten eigen bate. Dit maakte op zijn vrienden geen prettige indruk, maar de schrik sloeg hem zeker om het hart bij de gedachte hoe- velen hij steunen moests Kate, zijn moeder, nog 7 kinderen, twee broers, de noodlijdende weduwe van een derde met 5 kin deren, een zuster en Ellen Ternan, Hij had nu voorgoed zijn intrek genomen op Gads Hill (vroeger zomerverblijf), maar de voordrachten, met het vele reizen eraan verbonden, putten hern uit. Eindelijk wist Georgina gesteund door de doktoren, hem er toe te bewegen hiermee op te houden. Zijn gezondheid v/as zeer achteruit gegaan en waarschijnlijk had hij een lichte beroerte gehad. Vóór hij de afgesproken tournee door Amerika ging houden werd er een grandioos feest voor hem gegeven, In een grote Hall in Londen kwamen 500 vrienden en bewonde raars bijeen. De muren waren versierd met rode panelen,waar op in gouden letters de titels van zijn romans waren aange bracht en bij het diner zaten beroemdheden aan alss Glad stone, Tennyson, Millais, Landseer en Bulwer Lytton, Zijn laatste boek, Edwin Drood, onvoltooid gebleven, schreef hij in het Zwitserse ChSlet, Na de hele dag gewerkt te heb ben kreeg hij een hartaanval en lag daar na 24 uur bewuste loos, Ellen werd gehaald, maar Kate kwam niet, zij heeft de wrede wens van haar man geëerbiedigd, nooit meer persoonlijk contact te hebben, Engeland reageerde diep getroffen op het bericht van zijn dood. Koningin Victoria stuurde een telegram aan Kate en in alle kringen heerste verslagenheid» Een huurkoetsier reed door Londen met een zwarte wimpel aan zijn zweep en een ar moedig gekleed meisje rieps Dickens dead? Then will Pather Christmas die too?" Gads Hill werd verkocht. In 1920 zat er een meisjeskost school in en ik mocht alleen de studeerkamer binnenkijken. Wel ging ik even de voortuin in, waar ik het graf zag van een tamme raaf, met „Dick, the best of birdsGeorgina ging met Mamie samenwonen, zij stierf in 1917 208

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 14