THE MISTERY OP EDWIN DROOD, Edwin wordt in de rivier gegooid. Hij weet zich te redden, verliest zijn horloge en dasspeld en reist naar Londen, Daar ontmoet hij Prinses Paf, Paf weer, vertelt haar wat hern is overkomen en dat hij wil achterhalen wie hem naar het leven gestaan heeft. Zij "belooft hem daarbij te zullen helpen. Zij verdenkt Jasper, zij gelooft dat hij al eens eerder iemand vermoord heeft. Wanneer hij opium schuift wekt wekt hij steeds in zichzelf mompelend de indruk iets vreselijks voor zich te zien, Grewgious heeft Bazzard gevraagd vermomd naar Cl oi ster ham te gaan om daar te ontdekken wie de moordenaar van Edwin is en waar het lichaam gebleven is, want hij wil de ring te rug hebben, Bazzard geeft zich uit voor Datchery en ontmoet Paf, Paf, die Jasper aan het schaduwen is, Jasper is de zogenaamde moordenaar niet, alhoewel hij door zijn gedragingen wel de schijn wekt. Hij is aan opium verslaafd geraakt door een tragisch ongeval wat hij heeft meegemaakt toen hij nog kind was. Hij heeft namelijk de verdrinkingsdood meegemaakt van Rosa's moeder. Hij bleef zich steeds voorhou den dat hij haar had kunnen redden, toen zij voor zijn ogen ver dronk, Jasper verdenkt Sapsea van moord op zijn vrouw, daar om tracht hij de sleutel van de graftombe, van Dur dl es te be machtigen om nasporingen te doen. Hij voert Dur dl es dronken en wanneer deze slaapt neemt hij hem de sleutel af en gaat op onderzoek uit. Hij ontdekt inderdaad dat Mevrouw Sapsea niet gewoon is gestorven. Hij brengt dit echter nog niet aan het licht omdat hij hem ook verdenkt de hand te hebben gehad in de verdwijning of moord van Edwin, Datchery raakt meer en meer op goede voet met Deputy en van deze hoort hij vreemde dingen. Vorig jaar heeft hij Sapsea met zijn vrouw naar de toren zien gaan en alleen terug zien komen, terwijl hij heeft horen gillen (zoals Dur dl es ook aan Jasper vertelde), Datchery gaat bij Jasper op bezoek, en deze vertelt hem van zijn ontdekking in de graftombe. Samen ont maskeren zij Sapsea. Nu blijkt dat Sapsea zijn vrouw van de to ren heeft gegooid, het verminkte lichaam naar huis heeft ge bracht en een dokter heeft laten verklaren dat zij aan een leverziekte is overleden. Hij bekende ook de aanslag op Ed win te hebben gepleegd omdat hij Rosa als vrouw wilde, Rosa trouwt met Tartar, Edwin met Helena, Jasper blijft in Cloisterham. Neville gaat op reis. Mevrouw Nel Wiener-Klugt.

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 24