CHARLES DICKERS EE SUE ONGELUKKIG GEZIN, (vervolg) Kate Dickens had, vrees ik, ook niet veel zin voor humor, zij interesseerde zich tenminste weinig voor the Pickwick Papers, die haar aanstaande man aan het schrijven was. Daar dit boek in maandelijkse afleveringen uitkwam kon hij haar niet zo veel bezoeken als zij wenste en zij mopperde daarover. Ik denk dat ze er zo'n beetje de pruilmaniertjés van Dora, uit Copperfield, op nahield, maar Dickens scheen die in zijn meisje niet zo aantrekkelijk te vinden, want hij schrijft haars „Als je niet begrijpt dat ik werken moet en daardoor uit je humeur raakt, dan moet je er maar uit blijven!" Het is een geluk voor ons dat er in die tijd nog geen tele foon bestond, zodat we zoveel briefjes van hem over hebben. Gewoonlijk waren die zeer geestig, maar aan Kate schrijft hij nogal conventioneel. Na een korte verloving trouwden ze, maar zelfs op de huwe lijksreis van één week was hij nog druk met Pickwick bezig. Zijn vrouw kon dus al dadelijk zien wat haar te wachten stond. Ze begonnen met op kamers te wonen, maar verhuisden al spoe dig naar 48 Doughty Street, het latere Diekens-museum, bij de meesten van U welbekend. Het werd al dadelijk een abnormaal leven voor jonggetrouwden, want ze kregen in huiss een broer van de bruidegom en een zuster van de bruid! Daar de weder zijdse ouders een groot gezin en weinig inkomen hadden waren ze zeker blij voor één van hun kinderen ergens anders onder dak te krijgen. Het ging best, Kate was inschikkelijk, te veel bijna, en Charles hechtte zich zó aan haar jongere zuster Mary, dat hij feitelijk nooit over de vroege dood van dit meisje is heengekomen. Zij is maar 17 jaar geworden en hij was zó ontdaan over haar plotseling sterven dat hij een tijd lang niet aan Pickwick kon door-werken. Zijn leven lang heeft hij een ring van haar gedragen en haar waarschijnlijk gebruikt voor engelachtige m.eisjestypen als Florence Dombey, Little Nell en Amy Dorrit. Of Kate die verheerlijking goed verdroeg? Haar man nam het als vanzelfsprekend aan en jaloers mocht zij van hem niet zijn. Zij hadden al spoedig een zoon gekregen en daarna volgden twee dochters, zodat ze opnieuw gingen ver huizen, Nog een dochtertje stierf als baby en daarna volg- 201

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 7