den er ook nog zes zoons. Kate had een twaalf jaar jongere zuster, Georgina, die een kind van acht was toen Kate.en Charles trouwden. Zij had een heel andere aard, was vrolijk, flink en netjes^ "bovendien had zij er bizonder de slag van om met kleine kinderen om te gaan. Ka een reis van Kate en Charles werd haar gevraagd om voor goed te komen inwonen toen gebleken was dat zij zo uitstekend voor de kleintjes gezorgd had. Zij heeft dit voorstel aange nomen en is steeds een zeer bekwame hulp geweest. Ka de scheiding van Kate en Charles is zij bij hem blijven wonen en is hem tot grote steun geweest, vooral door haar werk als secretaresse. Na Dickens' dood is zij met de oudste dochter, Mamie, gaan samenwonen. Zij is ruim 90 geworden en dikwijls bij Diekens-herdenkingen betrokken geweest. Hier volgt een opsomming van de kinderen. In 1837 werd Charles geboren, in 1838 Mary, in 1839 Katie, in 1841 Walter, in 1843 Prank, in 1845 Alfred, in 1847 Sydney, in 1849 Henry Fielding en in 1850 Edward. Bovendien is er dan nog de jonggestorven Dora geweest. U ziet wel dat Georgina's hulp in dit gezin best gebruikt kon worden. Het moet een wonderlijk huishouden ge weest zijns de vader, wiens wil wet was voor zijn hele omge ving, de moeder, die de zaken niet wist te regelen en haar veel jongere zuster, die spoedig de taak van huisvrouw over nam en die door Dickens werd voorgesteld als „my little housekeeper" Was Dickens een goed vader? Ik zou zeggens eigenlijk matig. Zolang ze heel jong waren was hij erg op zijn kinderen ge steld, maar als ze opgroeiden en niet aan zijn verwachtingen beantwoordden zakte zijn liefde af. Hij eiste te veel van hen. Zij hadden niet zijn talent, ijver en ernst en het gernis daar van 'schreef hij, heel onrechtvaardig, toe aan Kate, terwijl er toch aan de moraal van zijn eigen familie ook wel het een en ander ontbrak. Als de grote jongens met vacant!e van kost school thuis waren ging hij met hen met Georgina driemaal daags hun'slaapkamers rond om te controleren of ze die wel keurig in orde hielden. Natuurlijk zal hij, hoewel gauw ge prikkeld, toch ook wel weer een gezellige vrolijke vader ge weest zijn, vol plannetjes, 's Zomerswerden er rijtoeren en picnics op touw gezet en heel dikwijls werd er toneel ge- 202

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 8