228 reeds geschokt was geweest, in maart of april 1869 hield Dickens een lezing, waarin hij op zijn eigen en onnavolgbaar geestige wijze sprak over ervaringen, die hij tijdens een recente ziekte en inzinking had opgedaan. Hij sprak over de vreemde en goedgemeende raadgevingen die hij van vele kanten gekregen had, waaronder een brochure met als titels "hoe wordt men vier- of vijfhonderd jaar oud?" Weer anderen trachtten tijdens zijn ziekte een beroep op zijn goede hart te doen en geld van hem te lenen, zekei- in de hoop dat terugbetaling niet meer nodig en mogelijk zou zijn. En dan waren er, zegt Dickens, enkele openbare in stellingen die in mijn geest geheime laden hadden ontdekt, wier ondersteld bestaan zeer vleiend was voor mijn eigenliefde, doch wier aanzijn het mij niet gelukt is, ook niet na langdurig zelf onderzoek, op het spoor te komen. Kleine, net gedrukte formu lieren waren aan het adres dier laden gericht. Z.j vingen aan met de woordens "Bij dezen schenk en legateer ik." Een jaar nadat hij zo gesproken had stierf Charles Dickens. De kleine netgedrukte formulieren zijn weggewaaid op de adem -van zijn ironische humor. Maar wat hij ons, zonder die formulieren, heeft geschonken en gelegateerd is duizendvoudig meer waard dan welk geldelijk bedrag ook, en onaantastbaar - onaanraakbaar voor geld-ontwaarding, voor devaluatie of inflatie, maar van een durende en onvergankelijke waarde. Welk een schrijver! Laten wij, leden van de Dickens Fellowship, trots en dankbaar de dag vie ren, dat wij hier in nederland nu acht jaar geleden mede tot zijn schatbewaarders werden aangesteld. Ik dank u voor uw aandacht. 12 december 19^4 Willem Brandt. Ik ben een enorme liefhebster van Dickens. Hu heb ik van papa 15 boeken gehad, die hij zelf toen hij jong'was, gekocht heeft. Ik ben er erg trots op, dat begrijpt U zeker wel. Ze zijn wel oud en sommige moesten opnieuw ingebonden want die lagen les....... Vroeger toen ik nog klein was las papa er al uit vcor. Hij had er een bepaalde stem voor, zo'n zware basstem. Ik kan me nog goed herinneren (dat is ongeveer 4 jaar geleden toen ik de bof had) dat hij voorlas uit Barnaby Rudge. Prompt wou ik ook een raaf. Dat hebben ze me niet gegeven,' maar in plaats daarvan een vogeltje (helaas is hij nu dood). (Uit de brief aan d'Life-President van een 15-jarig meisje.)

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 10