Ik stelde vast dat geen der aanwezigen aan deze uitnodiging gehoor gaf maar hoorde verwonderd het meisje van de Kunst- akademie na enige tijd verklarens - Lieve hemel, op deze plaats "ben ik een knaap geweest! Dit ging zo een uur lang door totdat de heer, die een doctor in de scheikunde was, met een akelig stemgeluid dat uit zijn tenen scheen te komen verklaard-es - Ziet gij die afstotelijke en uitgehongerde mensenkinderen? Ziet gij hen? Hunne namen zijn Onwetendheid en Gebrek! Op dat ogenblik stond een dame op die de gastvrouw van de aan wezigen bleek te zijn, om kort daarna terug te keren met een mand kerstbroodjes, glazen en een ketel hete rumpunch, waarvan een ontspannende werking uitging. De bijeenkomst duurde van des middags vier uur tot ongeveer half elf| wij waren er dus wel aan toe G'j zult u afvragen welk Geheim Genootschap op deze wijze zater dagavond 1,1. zijn vreemde ritualen in Hilversum beoefend heeft. Teneinde .te voorkomen dat burgemeester Boot als hoofd der po litie na lezing van dit stukje een uitgebreid onderzoek laat instellen, volge hier de oplossing van het raadsel Het was een groep leden van de Dickens' Fellowship, die ieder jaar tegen Kerstmis bijeen komt om samen de "Christmas Carol" te lezen, dat prachtige verhaal van de onsterfelijke Meester, in 1843 ge schreven, nu dus precies 120 jaar oud, maar door zijn sfeer en inhoud ieder jaar in december weer éven nieuw. De lezing geschiedt hardop, volgens de oorspronkelijke Engelse tekst, en zodanig dat aan ieder der deelnemers afwisselend een rol in de dialoog wordt toebedeeld, of een stuk van de verbin dende tekst. En dit ritueel bij de haard, kerstbrood en dampende rumpunch, nu al enige malen tegen Kerstmis in de gastvrije woning van een te Hilversum gevestigde. "Dickensian" gevierd, vormde dus de vergadering waarvan ik hierboven fragmentarisch verslag heb uitgebracht Nu het morgen Kerstmis is, moge ik besluiten met de woorden, waarmee Dickens' Christmas Carol eindigt, de Kerstwens van de aandoenlijke Tiny Tims "God bless us, every one! Jodocus. 230

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 12