DE KANTOORBEDIENDE van Dickens is uit zijn groene jas ge groeid, (Onder deze kop geeft de Volkskrant van 28 november 64 een verhandeling over electronische bedrijf sadmini strati ewaar - van de aanhef luidts) Aan Charles Dickens danken wij. de-, schep ping van een reeks onsterfelijke Londense kantoorbedienden anno 1850, iOj'-f Ontroerend is- de beschrijving door Charles Dfckéns V-van de kantoorbedienden van het Britse Imperium» Zij werken in slecht vex"lichte, stoffige spelonken, gezeten op een hoge kruk» Het krioelt er van de oude papieren en dikke folianten» Zij worden slecht betaald en zijn zonder uitzondering in een op.gelapte, groen geworden lakense jas gekleed» Zij worden om de haverklap door de directeur, die in het aangrenzende vertrekje huist, uitgescholden en zij geven de boodschap vol hartstocht door aan het duvelstoejagertje dat in de hoek ganzeveren-pennen zit aan te spitsen» AAN DE PERIFERIE» Bij het sluiten van zijn derde zitting is het verloop van het Concilie een opvallende gelijkenis gaan ver tonen met de gang van Dickens' roman "Grote Verwachtingen"» Het wegschenken van de pauselijke tiara aan de periferie van het concilie-gebeuren zal net zo'n ontredderd symbool worden als de uiteindelijk door het ongedierte verorberde bruidstaart van de nooit gehuwde juffrouw Havisham» (Hans van Amersfoort in De Groene van 28 november 64) ROLLING STONES» Keith is the one with the Oliver Twist face and the black hat. He is as thin as a nail- and looks a late straggler from The Russian front or a parter on a Siberian branch line. Sir, in "The last Chronicle of Barset" Anthony Trollope introduces a solicitor sayings Nobody would have taken him to be a partner in any of those great houses of which we have read in history, - the Quirk, Gammon and Snaps of the profession, or the Dodson and Foggs, who are immortal. And this I believe to be one of the best contributions to the im mortal memory of Charles Dickens I have come across. 220

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 2