260 zijn. En hier heeft de schrijver het aangedurfd een oproer te beschrijven, Dickens heeft nimmer een revolutie meegemaakt, dat moet U met evenveel intensiteit in het oog houden, als waarmee U de dood van Marly accepteert bij de lezing van de Christmas Carol, Dat Dickens ook als historicus met inzicht in massapsychologie gewaardeert moet worden zal ik trachten U te bewijzen. Mocht Dickens dan geen revolutie hebben be leefd, wij hebben het twijfelachtig genoegen gesmaakt de facistische revolte van dichtbij te hebben leren kennen en het is aan de hand van de ons bekende verwikkelingen, ge beurtenissen, symptonen en personen, dat ik analoge ver schijnselen van het Gordon oproer wil vaststellen. Zo hier over eenkomsten zijn, wil ik verklaren, dat het oproer van Loid Gordon realistisch en levensecht beschreven is (hoewel er slechts een schijn van kans is, dat Hitier Barbeby Rudge gelezen heeft). Ik geloof, dat Barneby Rudge een weinig ge lezen hoek is, maar de gehele inhoud te vertellen voor hen, die het niet kennen zou te ver voeren. Ik wil volstaan met te vertellen, dat zowat halverwege de geschiedenis plotse ling twee vreemdelingen opduiken uit wiens gesprek door schemert, dat we te doen hebben met de leider en de secre taris van een antipapisten-beweging, Lord Gordon en Gashford, Gordon onverdraagzaam protestant houdt als leider snoevende toespraken. Hij wil van geen wijken weten, heeft -honderd veertig duizend..man aan de Schotse grens staan, klaar om zich zelve recht te verschaffen als ze het niet op een andere -manier kunnen krijgen. In het parlement mogen ze hem uitlachen en bespotten, hem een dwaas en krankzinnige noemen, maar wie van hen is in staat zulk een mensenzee op de been te brengen. Wie van hen is in staat ze te laten schreeuwen of te zwijgen, al naar hem belieft Niemand. De ze woorden doen ons vertrouwd aan. Heeft Hitler in het be gin ook niet opgeschept met een weermacht,die hij aanvanke lijk niet bezat en zei de wereld ook niet, die man is krank zinnig Nog een overeenkomsts Gordon bijt in momenten van woede of onzekerheid op afschuwelijke manier op zijn nagels. Hitler was erkend "teppichfresser"De secretariseen soort Goebbels, spreekt zijn leider naar de mond, smeert stroop, hitst op, is vals - opportunistisch, in wezen de aanstoker

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 18