POSTHUMOUS CREATION De menselijke geschiedenis kent een aantal geheimen.,die tel kens weer opnieuw hekeken worden, omdat ze in wezen onop losbaar zijn. Wie was de "man met het ijzeren masker"? Wat is er van de Dauphin geworden Dook hij op in Delft onder de naam Naundorff of was dit een bedrieger? En wie was Kaspar Hauser? Leeft er nog een dochter van tsaar Ni colaas? Het fascinerende van deze mysteries is het feit, dat de argu menten pro en contra elkaar precies in evenwicht houden» De gegevens die vast staan, laten ons juist op dat punt in-de steek, waar we nog alle kanten op kunnen. Want breekt een raadsel te vroeg af, dan is er geen gissing mogelijk, omdat er te weinig pijlers zijn waarop een hypothese steunen kan^ gebeurt dit te laat, dan hoeft er niet meer geraden te wor den, omdat we genoeg weten. Het gaat om de haardunne streep, waarlangs de breuk precies zó loopt, dat aan de ene kant genoeg gegevens staan om een oplossing te wagen,maar net te weinig om dit met zekerheid te doen» In de literatuur komt dit soort mysteries hoogst zelden voor, omdat een auteur die lijn al schrijvend passeert en zijn lezer de oplossing zelf aan de hand doet.Hij wikkeltj de dra den van het verhaal tot een bal ineen en gaat in de tweede helft van zijn boek die kluwen geleidelijk weer ontrafelen tot de hele zaak schoon uitgesponnen op tafel ligt. Maar wat zou er gebeuren als een schrijver juist op die schei dingslijn stierf? Het is deze vraag, die op 10, 14 en 18 September actueel wordt, want dan zendt de NCRV in drie af leveringen "The mystery of Edwin Drood" uit, het laatste en half voltooide boek van Charles Dickens. Bijna een eeuw ge leden op 8 Juni 'I87O, werd Dickens door een beroerte ge troffen en sindsdien zijn er bibliotheken volgeschreven over de mogelijke inhoud van de tweede helft. De oplossing, die U op uw scherm te zien krijgt, is er een van de bekende detective-schrijver John Dickson Carr. Men was gisteren zo vriendelijk de film voor mij privé te draaien en ik heb ervan genoten. Cars visie is zowel vernuftig als onverwacht, hoe wel ik mij een andere permitteer, die hij geen moment aan 262

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 20