270 Omdat wij geen radio hadden - er was in onze tijd maar één zender en we hoorden immers toch alles - stond deze vriend er op en daarin leek hij op Pott) om ons voor te lezen wat hij over de politiek had gezegd en zou gaan zeggen voor de radioo Hij verwachtte van mij niet, dat ik zou luisteren, maar aan mijn man had hij de rol van Pickwick toegedacht. Ik had meelijden maar het was desalniettemin heel eervol. Heel "bekend is C.D. niet in Suriname, al kocht ik tijdens een uitverkoop enkele Oxford delen "bij onze boekhandelaar Hadakishun. Ik kreeg ook het tweede deel van "Het grauwe huis" uit de prisma-reeks cadeau van een kennis.En vlak voor ons vertrek ontdekte mijn man dat een afstammeling van de ne- derlandse kolonisten uit 1850 graag Dickens las! Dat hoeft ons niet zo erg te verbazen, wanneer wij weten dat zij (ze was in de tachtig en heette mevrouw Tamminga), oorspronkelijk af komstig was uit Hilvarenbeek (men herinnert zich de Pickwick- club uit' Hilvarenbeek?) en haar huis heette dan ook "Hilva renbeek", ik kwam er vaak langs, even buiten de stad aan de Kwattaweg. Zij moet nog in de verte familie van ons zijn ge- weests haar moeder heette nl. van der Meiden. Hoeveel bekenden zijn we, alleen al uit The Pickwick Papers, in Suriname tegengekomen! De kranten ontvangen wij nog regelmatig. Soms verschijnt daarin een gewaardeerde bijdrage van Lord Smorltork. Ook hij is nog ijverig op pad. Zijn blocnote is ver vangen door een zoveelste nieuwe blocnote. Zijn potlood voor een balpen. Getrouwelijk noteert hij alles wat hij denkt te verstaan. Op zijn eigen houtje heeft hij zodoende leeuwen, tij gers en olifanten in Suriname geïmporteerd. En gedurende zijn bezoek van een week heeft hij ze met eigen ogen in het oer woud aanschouwd. Eatanwill Gazette (of was het "De West"?) heeft met grote instemming het artikel dat Lord Smorltork eerst in de V.S. publiceerde, overgenomen. Men is er trots op zijn belangstelling en men heeft hem leren kennen als een waar vriend van Suriname. Wie zou ook ooit aarzelen met Lord Smorltork kennis te maken?

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 28