277 IK A DUTCH BOTTLE In a Dutch Dickensian van September 19^4? pag° 216 maakten Wij melding van een naar Dickens genoemde blauwe hyacinth,die een Haarlemse exposant aan een Engels volksvrouwtje ten ge schenke gaf. De vermelding van deze geste door Geertruida Carelsen gaf mij aanleiding eens te vragen aan de heer Th. Hoog, directeur van C.G.van Tubergen's Bloembollen- en Zaadhandel ïï.V. te Haarlem, of deze Dickens-hyacinth nog te verkrijgen was. De heer Hoog vertelde mij, dat de variëteit niet meer bestaat en schrijft mijs De enkel blauwe Hyacinth Charles Dickens is in kleur afgebeeld in het "Florilegium harlemense" uitgegeven in 1901 door de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Door mutatie is uit de blauwe variëteit een rose vorm ontstaan, die in de handel genoemd werds Enkelrode Hyacinth Charles Dickens. De twee vormen zijn ook afgebeeld in het werk "Hardy Bulbous Plants" door Edward Sepp, London 1908. De platen zijn dezelfde, doch waar het "Florilegium" in 4 talen beschrijvingen van de gewassen geeft, gebruikt Sepp slechts alléén de Engelse tekst. De variëteit is omstreeks 1850 door Maarten Mudde te Hillegom gewonnen". Van deze plaats zeggen wij de heer Hoog hartelijk dank voor zijn mededeling. Blijft de fascinerende vraags wat heeft Maar ten Mudde bewogen zijn nieuwe variëteit de naam Charles Dickens te geven? Had deze Hillegomse kweker in 1850 grote bewondering voor de Engelse schrijver? Heeft hij zijn nieuwe variëteit misschien opgezonden aan Dickens? En heeft Dickens hem wellicht schriftelijk bedankt voor de hem bewezen eer? Misschien komt er uit een oud Hillegoms archief nog eens een Diekens-brief voer de dag. In elk geval mogen wij aannemen dat Dickens van de naar hem genoemde hyacinth op de hoogte is geweest. C.W.

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 35