PICKWICKS HAT Dezer dagen "bevonden wij ons in een "besloten vergadering in het établissement Kraantje Lek, te Overveen, tussen herstachtige bosschages. De bijeenkomst had plaats in de Jachthut van het hötel, waar een schemerige sfeer heer ste, onder dode herten en varkens aan de wand. De verga dering was, als gezegd, strikt besloten, maar ook de „Buss.Crt" wil bij de tijd zijn, en geneert zich voor de harde journalistiek van het sleutelgat, dat geen privacy meer erkent, zoals thans alom gebruikelijk, ook op de TV.U bent dus gewaarschuwd. De bijeenkomst in de Jachthut was daar in 't geheim samen getroept, uit alle delen des lands en ook uit Bussum, om een referaat aan te horen van de heer J.Beek, tandarts, die een studie had gemaakt over de diepere betekenis van de hoed van Samuel Pickwick. Dit lijkt een détail-onderzoek, maar het bleek al spoedig dat Pickwicks Hoed een geweldige psychologische rol in Dickens' meesterwerk speelt. Ik kan daarover, de heer Beek op de voet volgend, kolommen vullen maar volsta met iets dat mij het meest getroffen heeft. De spreker toonde aan de hand van de tekst aan dat Pickwick, wanneer hij in de schuldenaars-gevangenis zit, zijn hoed voortdurend ophoudt. Vermoedelijk wilde hij' daar mee in deze penibele omstandigheden zijn waardigheid be vestigen, maar het kan ook tegen de tocht zijn geweest, want de Fleet-prison was een zeer winderig hol. Op zeker ogenblik brengt Pickwick dan een bezoek aan zijn medegevangenen in de afdeling waar de armsten der armen opgesloten zijn. Dit waren gijzelaars, die er niet op moch ten hopen dat zij ooit weer de vrijheid zouden zien, uitge teerd en in vodden gehuld. Als Pickwick deze afdeling binnentreedt merkt zijn gees- tesvader, Dickens, op dat hem bij het aanschouwen dezer ellende „de hoed uit de hand valt". Ik heb dit later ge controleerd en het staat er inderdaad. Wat bewijst dit 287

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 11