Dit deed mij denken dat men voornemens was mij een Charter in handen te stoppen zonder de signatuur van Mr Matthews en dit verontrustte mij zeer, want het is bekend dat de handtekening van zijn broer Stanley op de Engelse fan-markt tenminste drie pond op brengt. En als een broer dit haalt, wat zal dan de man zelf wel waard zijn? Mijn slot was ernstig, hoewel ik het vrolijk inleidde, door te zeggen dat de verstandhouding tussen het Britse Koninkrijk en de Nederlanden in het verleden wel eens gespannen geweest was en dat er geen passage in Pepys Diary wasdie in ons land met zoveel genoegen gelezen en herlezen werd als de tocht naar Chatham. Ook daarbij speelde de Royal Charles een rol en ook toen was het moeilijk geweest het hoofd van een Engelse koning buiten beschouwing te laten. Nu echter waren deze betrekkingen verbeterd. Ik besloot met een peroratie op de vriendschap tussen Engeland en Holland dit maal niet gegrond op overwegingen van eigenbelang, maar op de gemeen schappelijke liefde en bewondering voor een kunstenaar, die in zijn werk de ganse mensheid omspande. Ik geloof niet, dat ik ooit zo'n ovatie in ontvangst mocht nemen, als mij ditmaal te beurt viel. Het hield niet op en tenslotte keerde ik mij om, boog diep voor de buste van Charles Dickens en ging af. De 18 punten van de agenda namen ruim drie uur in beslag, er werd ge stemd door handopsteking, waarbij elke branch zoveel stemmen uitbracht als zij een veelvoud van 25 leden bezat (geen enkele kwam boven de twee), Punt 17 betrof de Haarlem-branch en wel door een proposal van Mr Greaves himself, die eerst naar mij toekwam om fluisterend mijn mening te vragen. Hij wilde n.l. voorstellen om de Annual Conference volgend op die van Nottingham in 1958, in Haarlem te houden. Ik schrok zeer en wees op het gevaar van een te geringe opkomst. "Dit kunnen we peilen", fluisterde Greaves, "hoofdzaak is, dat u in principe niet tegen bent." Ik antwoordde vanzelfsprekend, dat mijn branch dit als een grote eer beschouwen zou. Hierop bracht Greaves zijn suggestie naar voren. Tremendous cheers. Greaves verzocht stilte en bracht in herinnering dat de ligging van Haarlem twee treinreizen en een crossing met zich mede bracht. - 27 -

The Dutch Dickensian | 1976 | | pagina 30