Hij verzocht nu degenen, die beslist zouden gaan, de hand op te steken. Een woud van armen ging omhoog. Daar zitten we dus aan vast, maar ik heb genoeg vrienden in Haarlem, die bereid zijn in 1959 dit varkentje te helpen wassen. Na afloop van de conference kwam de fotograaf, echter te laat, want meer dan de helft van de deelnemers zat toen aan tafel. Ik moest mijn Charter ontvouwen, die aan beide punten door een dame werd vastgehouden, ben benieuwd hoe dat eruit ziet. s Middags tocht in vier gigantische bussen naar Chatsworth, een kasteel van de Duke of Devonshire, tot barstens toe vol met kunstschatten, waaronder veel Hollandse meesters Van Dyck Landschap heuvelachtig en zeer fraai, precies zoals ik mij een Engelse scenery had voorgesteld. De afscheiding van de akkers door muurtjes van stenen, los op elkaar gestapeld. Onderweg ervaren, dat deze mensen werkelijk van Dickens houden en zijn werk terdege kennen. Het diner 's avonds was uitste kend. Twee merkwaardigheden vielen mij daarbij op. De eerste, dat er eerst helemaal wordt afgegeten en dan pas de toasten beginnen. Dit heeft het voordeel, dat men ongestoord kan luisteren, het nadeel is evenwel dat alle sprekers vlak achter elkaar komen, wat het gevaar van oververzadiging in de hand werkt. Het tweede, dat mij trof, was het instituut van de Toastmaster, een dignitaris met een driekante steek en een rood pak, die men voor dergelijke gelegenheden huurt. De man kondigde elke spreker luidkeels aan, noemde het onderwerp en herhaalde ook de toast op het eind, de eigenlijke heildronk in de laatste zin. Hij wordt gedurende de speeches niet geacht enige emotie te ondervinden en blijft strak voor zich uitstaren, ook als de spreker humoristisch is. De beste spreker was William Addison, schrijver van "In the steps of Charles Dickens", een aardig boek, in 1955 bij Rich Cowan, Londen, uitgekomen. Het is jammer dat ik mij dit auteurschap niet realiseerde, anders had ik hem zeker aange sproken. Zijn rede was uitmuntend. Ikzelf was de negende spreker, in antwoord op de toast "Our Guests" van Dr H. Kirk-Smith, president van de ontvangende branch. Beschreef de indruk, die "wij op het continent" van de Engelsen hebben (Phileas Phogg) en hoe anders de werkelijkheid was, als men eenmaal door die dunne muur is heenge broken. Beschreef vervolgens het afscheid, toen ik uit Haarlem vertrok. - 28 -

The Dutch Dickensian | 1976 | | pagina 31