J.C. van Kessel Turfpoortstraat 4 NAARDEN 17 november 19 76 De heer Evert Werkman Wibautstraat 131 AMSTERDAM Zeer geachte heer Werkman, In het Parool van vrijdag, 14 november j.l. vroeg u zich af'wie moeder Squeers en haar mengsel wel mochten zijn. De op lossing van het raadsel kunt u vinden bij Dickens. Nicholas Nickleby hoofdpersoon uit het gelijknamige boek komt als assistent schoolmeester terecht op het kostschool "Dotheboys Hall", dat ge dreven wordt door ene Mr and Mrs Squeers, In dit familiebedrijf werd het nuttige met het aangename verenigd: naast de eigen portemonaie legden Mr and Mrs Squeers ook een gezonde belangstelling voor wreedheden aan de dag. Van het eerste waren de ouders, van het tweede de leerlingen de dupe. Deze prijzenswaardige houding van het echtpaar Squeezes wordt door Dickens getypeerd met "het ritueel van brimstone morning". De dag na aankomst maakt Nicholas Nickleby er al kennis mee. Op een "brimstone morning" krijgen de leerlingen in plaats van ontbijt een lepel "Brimstone and treacle" toegediend. De letterlijke vertaling hiervan is "zwavel en stroop". Het werd vroeger gebruikt als purgeer middel. De bedoeling van deze traktatie wordt door Mrs Squeers ten over staan van Nicholas als volgt samengevat: If the young man comes to be a teacher here, let him understand, at once, that we don't want any foolery about the boys. They have the brimstone and treacle, partly because if they hadn't something or other in the way of medicine they'd be always ailing and giving a world of trouble, and partly because it spoils their appetites and comes cheaper than breakfast and dinner. So, it does them good and us good at the same time, and that's fair enough, I'm sure." Dat een figuur uit een van Dickens boeken kennelijk gemeengoed was hier in de jaren zeventig van de vorige eeuw is niet verwonderlijk. Zijn boeken wérden in het algemeen snel vertaald en genoten een aan zienlijke oplage. Jammer genoeg is dit literaire gemeengoed thans kennelijk verdwenen. Met vriendelijke groeten, J.C. van Kessel - 59 -

The Dutch Dickensian | 1976 | | pagina 63