84 Duitstalige Dickens-uitgaven De redaktie ontving ook een aantal Duitstalige Dickens-uitgaven. Onze oosterburen laten zich op dit gebied zeker niet onbetuigd. Zo heeft Manesse Verlag een prachtige gebonden uitgave van David Copperfield, en ook een mooi klein boekje getiteld Meistererzalungen (resp. E24 en E25)Dit laatste boek bevat Ein WeihnachtliedDas Heimchen am Herd, Die Stech- palme, Das Gepack von einem Herrn, Mugby Junction, Doktor Marigolds Rezepte en Möblierte Zimmer zu vennieten. Een aantal van deze verhalen (de kerst verhalen) en een paar meer staan in het grote dikke boek dat Gondrom uit bracht onder de titel Weihnachtsgeschichten (E26)Het boek bevat 69 oor spronkelijke afbeeldingen van Dalziel, Doyle, French, Green, Landseer, Leech, Maclise, Mahoney, Stanfield, Stone and Tenniel. De Christmas Carol verscheen vorige maand ook bij de Deutscher Taschenbuch Verlag, in een tweetalige uitgave (E27). Tenslotte een bijzonder boek van de Schwiftinger Galerie-Verlag: Harte Zeiten mit 12 Illustrationen von Ingeborg Weigand (E28)een bibliofiel aandoend boek, dat zijn verschijnen zeker zoveel aan de illustraties als aan de tekst lijkt te danken. Other editions Alan Sutton Publishing Ltd. in Gloucester publish a series called Pocket Classics. These books are real pockets, which is more than can be said of many other books that are called by that name. Two Dickens titles so far appeared: The Mudfog Papers (E29) and The Signalman and Other Ghost Stories (E30)Apart from a Biographical Note, and just one illustration in E29 the booklets just give texts. II. CRITICISM Nederlandstalig Bij de Bibliotheek van de Katholieke Hogeschool Tilburg verscheen in 1983 de Catalogus Dickens-Collectie van Godfried Bomans,verzorgd door Drs. J.F.M. Olsthoorn en Drs. J.M.L. Schoolmeesters. Een boekje dat iedere Nederlandse Dickensiaan zal willen bezitten (Crl). Ieder weet hoe Bomans over zijn collectie kon opsnijden. In een van de vorige nummers van Dü vertelt hijzelf daar nog smakelijk over, in een postuum gepubliceerd reis verslag (Volume VI, nr. 15, blz 24w)Daarin treffen wij onder meer de vol gende vuistregel aan: "Het geheim van geloofwaardig liegen zit hierin, dat men af en toe een verwachting teleurstelt, waardoor de betrouwbaarheid van het overige versterkt wordt." In het licht van bovenstaand citaat is het uiterst vermakelijk de beide catalogiserende doctorandussen in hun catalogus in de weer te zien. Zo stellen ze in hun inleiding dat we de gegevens die Bomans zelf over zijn collectie verspreidde "in zekere mate moeten nuanceren". Vervolgens wordt berispend opgemerkt: "De vergelijking met de collectie van het Dickens House is natuurlijk volslagen misplaatst." U ziet het, dit is een kostelijk boekje. Naast de 503 gecatalogiseerde Dickens-uitgaven van Bomans worden we ook enige informatie over de ontstaansgeschiedenis gewaar, terwijl ten slotte wordt vermeld dat de bibliotheek ook in het bezit is gekomen van twee mappen

The Dutch Dickensian | 1985 | | pagina 86