- 16 - Dickens voor -jeugdige lezers. Evenals in Engeland zijn door de jaren heen ook in Nederland vele Dickens-verhalen voor de jeugd bewerkt. Er werd uit Dickens voorge lezen, zijn hoofdpersonen, vooral de kinderfiguren zoals Nelly, Olivier Twist, David Copperfield en Nicolaas Nickleby, waren voor de jeugdige lezers zeer herkenbaar. Busken Huet schreef in 1864 een herinnering uit zijn Haarlemse periode op in het tweede deel van zijn "Litterarische Fantasien". Een Haarlemse fabrikant had een soort avondschool opgericht, waar de fa briekskinderen na afloop van het werk bijeenkwamen. Huet was in 1860 belast met de geestelijke zorg van deze bij het gaslicht samenkomende "lompen- en klompenparade", zoals hij het treffend typeerde. Hij gaf daarover de volgende beschrijving: "Elke afdeling telde omstreeks vijftig zielen, althans ligchamen. Ik geloofde nog, dat het onderwijs in zulk eene school samenge steld uit leerlingen van zoo onderscheiden leeftijd, de eener. nog bijna kinderen, de anderen volwassen knapen of aankomende jonge vrouwen, uitsluitend bestaan moet in voedsel voor de ver beelding... Jeugdige fabrieksarbeiders die een acht- of tiental uren ('s zomers duurt de werktijd nog langer) doorgebragt hebben in eene met stoom en smeerdelen bezwangerde atmospheer, aan de zijde van een altijd snorrend wiel of tegenover een steeds ratelend weefgetouw, kunnen, wanneer de avond gevallen is en de bengel het staken van den arbeid aangekondigd heeft, niet nuttig beziggehouden worden met inspanning vorderend onderrigt. Een sterk hoofd behoort onder dit volkje, dat geenszins de bloem der stedelingen vormt, tot de zeldzame uitzonderingen. Ligchamelijke vermoeidheid stemt hen bovendien tot slaperigheid: en alleen de onderwijzer schijnt hier iets aan te kunnen uitrigten, die het aangename op den voorgrond plaatst en van de les een vrolijk uurtje maakt". Huet trok uit deze overtuiging zijn conclusie, en hield de jeugdige toehoorders bezig met het voorlezen van begrijpelijke lectuur, zoals "Ferdinand Huyck" en "De Pleegzoon" van Van Lennepde dichterlijke verhalen van Van Zeggelen en hoofdstukken uit "De Pickwick Papers" Dat uit het werk van Dickens ook in de "betere" kringen van de vorige eeuw werd voorgelezen, daarvan getuigt de volgende passage uit het herdenkingsartikel van Jer. de Vries (1838-1915) in het weekblad

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 18