- 21 - De Nederlandse Dickens-bibliografie Niet alleen in Engeland, maar ook in Nederland is ten aanzien van Dickens iedere aanleiding tot herdenken aangegrepen om over hem te schrijven. Na zijn overlijden in 1870 verschenen enige min of meer uitgebreide artikelen over het werk en persoon van Dickens, in 1912 werd met een reeks van artikelen herdacht dat Dickens 100 jaar geleden was geboren, 1936 was het jaar dat een eeuw geleden de Pickwick Papers werd gepubliceerd, en 1970 was opnieuw een "Dickens-centenary"en wel bij gelegenheid van het feit dat Dickens 100 jaar geleden was overleden Zoals al eerder opgemerkt werd de Nederlandse lezer vanaf 1837 ver trouwd gemaakt met het werk en de persoon van Dickens, te beginnen met enkele publicaties in tijdschriften als "De Gids" en "Vaderlandsche Letteroefeningen". In een artikel in "De Gids" van 1841 werd "de vaderlandsche kopieerlust des dagelijkschen levens" mede in verband gebracht met de invloed van Engelse schrijvers, waaronder ook Dickens met zijn "Schetsen van Boz". In Vaderlandsche Letteroefeningen van 1842 werd "uit een brief van eenen Noord-Amerikaan aan Washington Irving" een artikel afgedrukt met als titel "Een bezoek bij Charles Dickens". Naar aanleiding van het uitkomen van de vertaling van "Hard Times" (Slechte Tijden) verscheen in De Gids van 1854 in twee afleveringen een lang artikel van J.C. Zimmerman: "Een verhaal voor onzen tijd", waarin uitvoerig ook op het vroegere werk van Dickens werd ingegaan. Al eerder werd vermeld dat Dickens ("De procureurs-klerk en wereldbe roemde schrijver") in het boekje "Merkwaardige Mannen" van S.J. van den Bergh aan de jeugdige lezers ten voorbeeld werd gesteld (1862). In de Vaderlandsche Letteroefeningen van 1866 was een bijdrage opgenomen van P.H. Hugenholtz: "Charles Dickens, de schrijver voor den huisen- lijke haard". Het overlijden van Dickens in 1870 was de aanleiding tot een aantal artikelen in het Nederlandse taalgebied door meer als literair- deskundig erkende schrijvers: "De eerste romans van Charles Dickens", in 1871 door Jan ten Brink, "Charles Dickens, ter gedachtenis" in 1872

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 23